HUAWEI Mate 50 Pro öne çıkan özellikleri

Huawei, yeni bir üst seviye akıllı telefon ile “ileri teknoloji cihaz” kategorisine yine girmek üzere. HUAWEI Mate 50 Pro, tasarımı, gereçleri ve ekranıyla hayli ilgi cazibeli bir aygıt.

Donanım açısından da dikkatleri üzerine çeken akıllı telefonlar, yeni teknolojik trendleri yakalamaya çalışıyor. HUAWEI Mate 50 Pro, Qualcomm’un 4nm üretim sürecinden elde edilen Snapdragon 8+ Gen 1 yonga seti tarafından desteklenmektedir ve 8 çekirdekli bir işlemciye sahiptir. Bu işlemcinin kalbindeki çekirdekler 1 ARM Cortex-X2 (Kryo) @ 3.2GHz, 3 ARM Cortex-A710 @ 2.8GHz ve 4 ARM Cortex-A510 @ 2.0GHz’dir. Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, olağan şartlarda 5G’yi destekleyen bir yonga setidir. Lakin HUAWEI, ABD ile yaşanan lisans problemleri nedeniyle 5G donanımına erişemiyor. Bu nedenle, bu aygıtta Snapdragon 8+ Gen 1’in 5G dayanağı devre dışı bırakıldı.

Üst seviye akıllı telefonlarda kullanılan RAM seçenekleri HUAWEI Mate 50 Pro için de geçerli. Firma 6, 8 ve 12GB RAM seçenekleri sunuyor fakat Türkiye’de yalnızca 8GB RAM modeli bulunuyor. Depolama tarafında ise 256 GB ve 512 GB kapasiteler mevcut.

Bu kombinasyon ile HUAWEI Mate 50 Pro, AnTuTu v9 ile 1 milyon puanı aştı.

HUAWEI Mate 50 Pro – Yazılım ve Öbür Özellikler

Öncelikle App Gallery’den bahsetmem gerekiyor. Huawei’nin son yıllarda en çok yatırım yaptığı uygulama pazarı artık neredeyse tüm büyük uygulamaları barındırıyor. Bankacılık, eğitim ve alışveriş uygulamalarının Huawei sürümlerini bu uygulama galerisinden indirebilirsiniz. Ayrıyeten sisteme oyunlar da eklenmiştir. PUBG Mobile üzere en yeni tanınan oyunları Uygulama Galerisi’nde bulabilirsiniz.

Petal Arama, Uygulama Galerisi’nde yahut genel aramalarda bulamadığınız uygulamaları bulmanıza yardımcı olur. Huawei’nin EMUI sistemi içerisinde yer alan bir uygulama olan Petal Search, sizi ilgilendiğiniz tüm hususlarda bilgilendirmeyi amaçlıyor. İster yakındaki restoranlar ister bir uygulama olsun, Petal Search en hakikat sonuçları süratle işleyebilir. Ayrıyeten Huawei akıllı telefonlar artık Google uygulamalarını da çalıştırabiliyor. Petal Search’te GSpace’i aramanız kâfi. Böylelikle tüm Google uygulamalarına basitçe erişebilir ve Google hesabınızı kullanabilirsiniz.

HUAWEI Mate 50 Pro’nun ekranı çok uygun. Mate 50 Pro, 1212 x 2616 (FHD+) çözünürlüğe ve 120 Hz yenileme suratına sahip 6,74 inç OLED panele sahiptir. Ayrıyeten 1,07 milyar renk üretebilen ekran, 1440Hz yüksek frekanslı PWM karartmayı ve 300Hz dokunmatik örnekleme oranını dayanaklar.

HUAWEI’nin Ultra Açıklıklı Kamera teknolojisi, en gelişmiş haliyle yeni Mate 50 Pro’da yerini buldu. Üçlü art kameralı akıllı telefon, gece, harika makro, makro, yapay zekalı sinemagraf, kıssa oluşturucu, sesli yakınlaştırma, yüksek tarifli, vakit atlamalı, ultra geniş açılı lens, diyafram açıklığı, çift imajlı görüntü, portre, pro, ağır çekim, panorama, Çekim modları ortasında Monokrom, Işık Resmi, Filtreler, Çıkartmalar, Evraklar, Ana Yapay Zeka, Sinema, Anlık Manzara, 4D Öngörülü Odak, Gülümseme Yakalama, Ses Denetimi, Zamanlayıcı ve Seri Çekim bulunur.

Üçlü kamera kurulumunun merkezinde 50MP Ultra Aperture kamera sensörü yer alıyor. Bu sensör, f/1.4 ile f/4.0 ortasında ayarlanabilir bir diyafram aralığına sahiptir. Ayrıyeten OIS’yi (optik imaj sabitleme) dayanaklar. İkinci kameranın çözünürlüğü ise 13 MP. Bu kamera, ultra geniş açılı fotoğrafçılığa uygundur ve f/2,2 diyafram açıklığı sunar.

Kurulumdaki son kamera ise 64 MP çözünürlüğe sahip bir telefoto lens. Bu lens f/3.5 diyafram açıklığına sahiptir ve tıpkı ana kamera üzere OIS’yi takviyeler. Akıllı telefonun 4K ve 60 FPS görüntü kaydını desteklediğini de belirtelim.

Telefonun ön tarafında aslında iki kamera lensi bulunuyor fakat bunlardan yalnızca biri kayıt yapabiliyor. Öne bakan ana kamera olan selfie kamerası 13 MP çözünürlüğe sahip. Bu ultra geniş açılı kamera, f/2,4’lük bir diyafram açıklığı sunar. İkinci kamera, portreler için tasarlanmış bir 3D derinlik algılama kamerasıdır.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu