Huawei’den Trump’ın kararı ile ilgili açıklama

Dün ABD Lideri Donald Trump tarafından imzalanan bir kararname ile Amerikan şirketlerinin ‘ulusal güvenlik riski teşkil eden’ firmalardan telekomünikasyon ekipmanı alması yasaklanmıştı. 150 gün içinde yürürlüğe girecek olan bu kararname bilhassa Huawei için hazırlanmış bir çalışma olarak görülmüştü. Mevzuyla ilgili olarak Huawei idaresinden açıklama geldi.

Huawei’den Trump’ın kararı ile ilgili açıklama

Haber merkezimize bir açıklama gönderen Huaewi, ABD ile çalışmaya hazır ve istekli olduklarının altını çizdi. İşte Huawei‘nin gönderdiği açıklama metni:

Huawei, 5G teknolojilerinin önderi pozisyonundadır. Huawei olarak ABD ile çalışmaya hazır ve istekliyiz. Eser güvenliğini sağlamak için de tesirli önlemler almaktayız. Huawei’nin ABD’de iş yapmasını yasaklamak ABD’yi daha inançlı yahut daha güçlü hale getirmeyecek; tersine, ABD’yi daha düşük standartlarda; lakin değerli alternatiflerle sonlandıracaktır.

Bahsi geçen kararlar, ABD’yi 5G’nin kuruluş basamağındaki süreçte geride bırakacak ve sonunda ABD’li şirketlerin ve tüketicilerin çıkarlarına ziyan vermeye başlayacaktır. Ek olarak, makul olmayan kısıtlamalar Huawei’nin haklarını ihlal edecek ve öteki önemli yasal problemleri ortaya çıkaracaktır.

Başa dön tuşu