İçişleri Bakanlığından şoförlere GTA görüntülü eğitim

RockstarGames, tarihinin en çok satan oyunu olan GTA V, bu kez eğitici bir görüntü için kullanıldı. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı görüntüde yaya önceliği kuralları oyunun internette viral olan özellikleri kullanılarak anlatılıyor.

İçişleri Bakanlığından şoförlere GTA görüntülü eğitim

Geçtiğimiz aylarda TBMM’de sunulan “trafikte yaya önceliği” kanun teklifinin kabul edilmesinin ve Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. unsurundaki husus ile ilgili düzenlemenin yapılmasının akabinde 2019 yılı, İçişleri Bakanlığınca “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmişti. İçişleri Bakanlığı, şu ana kadar düzenlediği kampanyalar ve reklamlar ile bahse epey ihtimam gösteriyor.

Araç sahiplerinin ve yayaların, yaya önceliği kuralına alışması ve trafikte gerekli sistemin sağlanabilmesi gayesi ile gerçekleştirilen kampanyalara bir yenisi daha eklendi. İçişleri Bakanlığı, YouTube’dan yayınladığı görüntü ile bahse eğlenceli bir bakış açısı ile dikkat çekmek hedefi ile GTA V oyununun içinden alınan imgelerle bir görüntü oluşturuldu. Yaklaşık 2 dakika uzunluğunda olan video, oyundaki yapay zekaların trafikteki davranışlarını gösteren sahnelerden oluşuyor.

Trafikte yaya önceliğinin farklı durumlarda nasıl işlemesi gerektiği eğlenceli bir formda anlatılan görüntüde, bahis ile alakalı farklı durumların oyun vazifeleri formunda kurgulandığını görmekteyiz. Manzaralarda araçlar kurallara uyduğunda GTA’nın klasik “görev başarılı” ekranı karşımıza çıkıyor. Son vazifede ise oyunun ana karakterlerinden biri olan Michael’ın kurala uygun hareket etmediğini, ve bu yüzden telefonuna EGM tarafından gönderilen ileti ile kanun gereği 488 TL para cezası uygulandığını görmekteyiz.

İlgili görüntüye aşağıdaki paylaşımdan göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu