IMEI kayıt ücreti 1.838 TL oluyor

Her yıl olduğu üzere bu yıl da devletin aldığı çeşitli harç ve cezalara artırım yapıldı. Bu artırımlar ortasında en dikkat çekeni ise esasen yüksek olan yurtdışından gelen cep telefonlarından alınan kayıt fiyatı oldu. IMEI kayıt fiyatı olarak da bilinen harç fiyatı son olarak Temmuz ayında 60 TL’den 1500 TL’ye yükseltilmişti.

IMEI kayıt fiyatı 1.838 TL oluyor

2020 yılı için tekrar düzenleme oranı da aşikâr olunca IMEI kaydından alınan fiyat de birebir oranda arttı. Buna nazaran yüzde 22,58 oranında yapılan artırımlara nazaran yeni yılda IMEI kayıt fiyatı 1.838 TL olacak.

Yeni yıla bir hafta kala mühlet açıklanan bu artırım oranı aslında geçtiğimiz aylarda aşikâr olmuştu. Açıklanan oranla sayı katılaşmış oldu.

Yurtdışından telefon almak mantıklı mı?

Bu sayılarla iPhone modelleri için yurtdışından telefon almanın hala mantıklı bir noktada olduğu görülüyor. Lakin Türkiye fiyatı çok yüksek olmayan cep telefonları için pek mantıklı olmadığı da aşikar. Ayrıyeten yurtdışından getirilen telefonlar 3 yıl boyunca pasaportun sahibinin cep telefonu ile kullanılabiliyor ve diğer bir numaranın bu telefonu kullanması mümkün olmuyor. Bu da değerli bir dezavantaj. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu