iPadOS 16 ve macOS 13 Ventura ne zaman çıkacak?

iPad ve Mac sahiplerinin merak ettiği “iPadOS 16 ve macOS 13 Ventura ne vakit çıkacak?” sorusu için kıymetli bir gelişme yaşandı. İşte son ayrıntılar.

Geçtiğimiz ay Apple; iOS 16, watchOS 9 ve tvOS 16’yı kullanıcılara sunmuştu. Bu güncellemede iPadOS 16 ve macOS 13 Ventura’nın ertelenmiş olması bu aygıtları kullananlar için hayal kırıklığı yaşatmış ve “iPadOS 16 ve macOS 13 Ventura ne vakit çıkacak?” sorularını da beraberinde getirmişti.

Daha evvelki haberimiz için: iPadOS 16 beklenenden geç gelebilir

Apple ertelemeyi bu türlü duyurmuştu

“Bu bilhassa iPadOS için büyük bir yıl. Özel olarak iPad için tasarlanmış özelliklere sahip kendi platformu olarak, iPadOS’u kendi programına nazaran sunma esnekliğine sahibiz. Bu sonbaharda iPadOS, iOS’tan sonra fiyatsız bir yazılım güncellemesinde sürüm 16.1 olarak gönderilecek.” denilerek ertelendiği duyurulan iPadOS 16 için bir sonraki gelişme Mark Gurman’ın açıklaması ile yaşandı. Mark Gurman, iPadOS 16’nın Ekim ayında macOS 13 Ventura ile birlikte piyasaya sürüleceğini söyledi.

iPadOS 16 ve macOS 13 Ventura ne vakit yayınlanacak?

iPadOS 16 dayanaklı iPad’de Stage Manager imgesi.

Son gelişmelerde ise iPadOS 16 ve macOS 13 Ventura’nın 24 Ekim haftasında piyasaya çıkacağı belirtildi. Pek çok farklı muteber kaynakta yer alan bu haberler ile birlikte gözler 24 Ekim’e çevrildi. Apple, iOS 16’nın birinci iPad sürümü olan iPadOS 16.1’i 24 Ekim haftası civarında piyasaya sürecek. iPadOS 16 ana özelliği, macOS 13 Ventura: Stage Manager’da bulunan temel fonksiyonlardan biri olduğundan, her ikisinin de tıpkı anda yayınlanması mantıklı duruyor. Bu nedenle iPadOS 16 ile macOS 13 Ventura birebir vakitte duyurulabilir.

Stage Manager fark yaratacak

Apple’a nazaran Stage Manager, uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenleyerek vazifeler ortasında geçiş yapmayı “hızlı ve kolay” hale getiriyor. Çoklu misyon tecrübesi olarak da tanımlanabilecek olan yeni özelliğin iPad’lerde yepisyeni bir tecrübe sunacağını söylemek mümkün.

Apple; iPadOS 16 ve macOS 13 Ventura sürümüne ek olarak tıpkı gün iOS 16.1, watchOS 9.1 ve tvOS 16.1’i kullanıma sunacak.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu