iPadOS ve iOS 13 tanıtıldı

Her yıl yeniliklerini WWDC yani geliştiriciler konferansında duyuran Apple, bu yıl da gelenceği bozmadı. Bilhassa yazılımla ilgili olarak birçok yenilik ve güncelleme WWWDC 2019 etkinliğinde tanıtıldı. Bunlardan biri olan iPadOS isminden da anlaşılacağı üzere Apple’ın tablet bilgisayarları için geliştirilen bir işletim sistemi. Firma tıpkı vakitte iOS 13’ü de resmi olarak tanıttı.

iPadOS ve iOS 13 tanıtıldı

WWDC 2019 etkinilğinde tanıtılan iPadOS, yalnızca tablet aygıtlar için geliştirilen bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Çoklu pencere dayanağı sunan iPad OS, birebir vakitte Plit View ile ekranı ikiye bölerek çalışma imkanı sunuyor ve bu bölünen ekranda uygulamalar ortasında süratli geçiş yapabiliyorsunuz

Yeni işletim sisteminin bir öbür özelliği ise USB bellekv e SD kart dayanağı getirmiş olması. Bu sayede fizikî medyalara da yedekleme ve belge transferi yapılabilecek. Ayrıyeten Apple Pencil için yansıması mühleti 20 milisaniyeden 9 milisaniyeye indirildi. Ek olarak iPad için Siri, Yeni Dock ve gibisi özellikler de iPadOS sunulacak.

iPadOS bu iPad modellerinde kullanılabilecek

iPad Air 2, 5. kuşak ve daha yeni iPad, iPad küçük 4 ve daha yeni modeller ile tüm iPad Pro modellerinde kullanılabilecek olan iPadOS sonbahar aylarında kullanıma sunulacak.

iOS 13 de tanıtıldı

Bir müddettir hakkında bilgilerin internete düştüğü iOS 13 de resmi olarak WWDC 2019 etkinliğinde tanıtıldı. Yeni işletim sistemi ile aşağıdaki özellikler ve güncellemeler geliyor

  • iPhone için Koyu Mod
  • Fotoğraflar için daha kolay göz atma ve düzenleme araçları
  • Hızlı, kolay ve bâtın: Apple ile giriş yapma
  • Yeni harita deneyimi
  • Yenilenen Anımsatıcılar tasarımı
  • Face ID ile kilit açmayı özelliği

Yeni kuşak iOS 13 de sonbahar aylarında iOS kullanıcıları ile buluşacak.

Başa dön tuşu