İşte Google krizinin Huawei’ye maliyeti!

Donald Trump’ın geçtiğimiz haftalarda ABD merkezli şirketlerinin ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden ülkelerden telekomünikasyon eserleri almasını engelleyen kararname akabinde Google, Çin merkezli Huawei ile işbirliğini sınırlandırdı.

İşte Google krizinin Huawei’ye maliyeti!

Daha sonra ise ABD Ticaret Bakanlığı, kara listedeki Huawei’ye uygulanan ticari kısıtlamaların kimilerini 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladı. Söz konusu karar Huawei’nin mevcut akıllı telefonlarının ve tabletlerinin güncellenmesi için gerekli Amerikan üretimi eserlerin alınmasına 90 gün için müsaade veriyor.

Ancak Huawei, yeni eser üretmek için lisans onayı olmadan ABD üretimi eserleri alamayacak. Kuşkusuz karar Huawei’yi ciddi oranda etkileyecek. Peki Huawei’in bu krizden kaybı ne olacak? TF International Securities analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, global pazarda en çok telefon satan firma olan Huawei’in satışlarının ayda 10 milyon düşmesi hayli muhtemel.

Bu senaryonun gerçekleşmesi ise kuşkusuz en çok Apple ve Samsung’un işine yarayacak. Zira Huawei geçtiğimiz yıllarda Apple’ı geride bırakarak ikincilik koltuğuna oturmuş ve gözünü Samsung’un tahtına dikmişti. Pekala ya siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Başa dön tuşu