İşten çıkarma dalgası büyüyor: Google 12 bin kişi ile yollarını ayırıyor!

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın ana kuruluşu olan Alphabet, 12 bin çalışanı ile yollarını ayırmaya hazırlandığını açıkladı. Çıkarılacak emekçi sayısı, Alphabet’in global iş gücünün yüzde 6’sından fazlasına tekabül ediyor.

Google’ın ana şirketi Alphabet, 12 bin kişiyi işten çıkarıyor

Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, yayınladığı açık bir mektupta 12 bin kişinin global ölçekte işten çıkarılacağını açıkladı. Pichai’nin açıklamalarına nazaran ABD’de çalışanlar durumdan çabucak etkilenecek.

Ancak başka ülkelerdeki çalışanların lokal yasa ve uygulamalar nedeniyle işten çıkarılma süreci uzayabilir.

Teknoloji devinin 12 bin kişiyi işten çıkarması ile birlikte global iş gücünün yüzde 6’sından fazlası azalmış oldu.

Pichai, ‘Bu değişikliklerin Google çalışanlarının hayatlarını etkileyeceği gerçeği üzerimde çok büyük bir tartı oluşturuyor ve bizi bu noktaya getiren kararların tüm sorumluluğunu üstüme alıyorum.’ tabirinde bulundu.

Diğer teknoloji devleri de işten çıkarmalar yapıyor

Aktarılanlara nazaran, işten çıkarma dalgası ekonomik durumlar nedeniyle global ölçekte devam ediyor. Facebook’un sahibi Meta ve Amazon da geçtiğimiz haftalarda büyük ölçekte işten çıkarma kararı almıştı.

Son olarak ise Microsoft, 10 bin çalışanı ile yolları ayıracağını belirtmişti. İnsan kaynaklarının oluşturduğu bir rapora nazaran teknoloji şirketleri 2022’nin başından beri toplamda 190 binden fazla emekçiyi işten çıkarmış durumda.

İlerleyen vakitlerde öteki teknoloji devlerinin de bu çeşit ölçekte işten çıkarma kararı almasının muhtemel olduğu birtakım kaynaklar tarafından belirtiliyor.

Başa dön tuşu