İşten çıkartma haberlerine bir yenisi daha ekleniyor

2019 yılının sonlarına gerçek ortaya çıkan ve 2020, 2021 yıllarını kabusa çeviren COVID-19 virüsü, artık güzelden düzgüne tesirini yitirmiş durumda. Neredeyse sıradan bir grip üzere algılanmaya başlanan bir vakitlerin kabusunun, 2 yıl boyunca dünya ekonomilerine verdiği tahribatın ise uzun yıllar telafi edilmesi sıkıntı üzere görünüyor.

Geçtiğimiz yıl birçok büyük firma, bahsettiğimiz bu ekonomik krizin tesirleri yüzünden epeyce problemli süreçlerden geçmiş ve sonuçta sayısı yüzbinleri bulan insan işsiz kalmıştı.

İşten çıkartma haberlerine bir yenisi daha ekleniyor

Facebook, Amazon, Google üzere teknoloji devleri binlerce çalışanıyla yollarını ayırma kararı verirken, bu sürecin 2023 yılında sona ereceği umut ediliyordu. Fakat Amerikalı teknoloji devi Microsoft’tan gelen haber, 2023’ün de pek iç açıcı geçmeyeceğini gösteriyor.

Şirkete yakın kaynaklar tarafından servis edilen son bilgilere nazaran, kısa bir vakit içerisinde Microsoft yaklaşık 11.000 çalışanı ile yollarını ayıracak. Dünya genelinde 200.000’den fazla çalışanı bulunan şirket, bu atılımla çalışanı sayısını neredeyse %5 oranında azaltmış olacak. Aslında Microsoft’un pandemi periyodunda neredeyse 60.000 kişiyi bulan işe alımları sonucunda, çalışan sayısının bir epey arttığı ve uzun mühlet yeni büyük ölçekli işe alım programının devreye alınmayacağı düşünülüyordu. Fakat işe alım olmaz beklentisi varken, işten çıkarma haberlerinin gündeme gelmesi, 2023 yılının da çok büyük beklentilere konut sahipliği yapmadığını gösteriyor olabilir.

Başa dön tuşu