Julian Assange hakkında yeni suçlamalar

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Assange’a, “Casusluk Kanunu” kapsamında ulusal savunma bilgilerini yasa dışı yollardan edindiği gerekçesiyle 17 yeni suçlama yöneltildiği bildirildi.

Julian Assange hakkında yeni suçlamalar

Assange’ın, ABD ordusunda istihbarat analisti olarak çalışan Chelsea Manning ile binlerce sayfalık bilinmeyen bilgiyi ele geçirdiği öne sürüldü. Assange’ın Wikileaks üzerinden yayımladığı evraklarda orduya dayanak veren saklı bireylerin isimleri ve saklı bilgileri paylaşmasının hem bu bireyler hem de ABD’ye ziyan verebileceği kaydedildi.

Adalet Bakan Yardımcısı John Demers da “Assange, gazeteci değil. Sorumluluk sahibi hiçbir aktör, gazeteci ya da rastgele bir kişi, kapalı kaynaklar olduğu şahısların ismini bu bireyleri büyük tehlikeye attığını bile bile açık etmez.” açıklamasında bulundu.

Wikileaks kurucusu Assange, Haziran 2012’de hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç’e iadesi gündemdeyken Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. Assange, 2012’den beri kaldığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinde 11 Nisan’da gözaltına alınmış ve “kefaletle hür bırakılma kurallarını ihlal etmekten” tutuklanmıştı.

İngiltere’de mahkemenin, ABD’nin iade talebini kabul etmesi durumunda Assange’ın davayı üst mahkemeye ve oradan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıma imkanı bulunuyor. Uzmanlar, Assange’ın iade davasının iki yıla kadar uzayabileceğini belirtiyor.

Assange’ın kurduğu Wikileaks, 2010’da ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği kabahatleri da delillendiren çok sayıda kapalı belgeyi yayımlamıştı.

Başa dön tuşu