Kötü haber geldi! Scooter kullanımı için iki yeni yasak yolda

Trafik meselesine alternatif olarak sıklıkla kullanılan scooterlar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın yeni bir düzenleme üzerinde çalışmaya başladığı öğrenildi. Bilhassa son devirde uygunsuz biçimde park edilen elektrikli scooterların toplatılmasıyla bu araçların kullanımına ait yeni bir tartışma başlamış ve hatta kelam konusu tartışmaya bu araçları kiralayan firmalar da katıldı. Şayet bakanlığın üzerinde çalıştığı düzenleme hayata geçerse bu araçların kullanımında çeşitli kısıtlamalar uygulanacak.

Büyük kentlerdeki trafik sıkıntısını çözmek ve insanları daha hızlı ve pratik bir halde gitmek istedikleri noktaya ulaştırmak için hayata geçirilen elektrikli scooterlar son yıllarda bir oldukça tanınan. Fakat bu araçların çeşitli durumlarda yayalar ve trafik için problemlere neden olması nedeniyle çeşitli çalışmalar kelam konusu.

Hürriyet’in haberine nazaran İstanbul Kadıköy Belediyesi’nin kısa bir müddet evvel uygunsuz park edilen toplatma kararı almasının akabinde artık de Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ilgili araçlar için bir taslak çalışması başlatıldı.

Bakanlığın çalışması hayata geçtiği takdirde bir scootera tıpkı anda iki kişinin binmesini önlemek için kelam konusu araçlara çeşitli sensörler takılacak. Tıpkı vakitte sürat konusunda da çeşitli sınırlamalar kelam konusu olarak. Bu noktada sürat sonu saatte 50 km’nin üzerinde olan yollarda scooter kullanımına uydu üzerinden müdahale edilecek. Örneğin sürat limiti 80 km olan bir yolda scooterın suratı birinci evvel 10 km, akabinde 5 km’ye düşürülecek ve durması sağlanacak.

Araç başına 150 dolar

Scooterlara takılacak sensörlerin maliyeti ise araç başına 150 dolar olacağı belirtiliyor. Bunun dışında 25 km olan sürat sonunun düşürülüp düşürülmeyeceğiyle ilgili de bir gelişme var. Bu kapsamda sonun sabit bir formda kalacağı, lakin mahallî idarelerin gerekli durumlarda bunu aşağıya çekme yetkilerinin bulunduğunun altı çiziliyor.

50 km sürat

Ulaştırma Bakanlığın üzerine çalıştığı düzenlemeyi kısaca özetleyecek olursak; iki bireyle kullanım ve 50 km üzerinde suratlara çıkma üzere durumların ortadan kaldırılması hedefleniyor. Öte yandan bu araçlarda kullanılması kelam konusu olan sensörlerin ve uydudan müdahale üzere yolların de dünyada birinci olacağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu