Küresel şirketlerin yüzde 85’i hibrit bulutu seçiyor

Her yıl Nutanix tarafından hazırlanan Kurumsal Bulut Endeksi’nin 2019 datalarına nazaran şirketlerin yüzde 85’i ülkü kullanım için hibrit bulutu seçiyor. Microsoft Azure & Hibrit Bulut Platformları Yöneticisi Cüneyt Batmaz, maliyet avantajı, esneklik ve güvenlik üzere yararları nedeniyle bulut bilişimin süratle yaygınlaştığını ve Orta Doğu bölgesindeki şirketlerin yüzde 43’ünün gelecek iki yıl içinde hibrit bulut kullanmaya başlayacağını belirti.

Küresel şirketlerin yüzde 85’i hibrit bulutu seçiyor

Gelişmiş güvenlik tahlilleri ve sunduğu maliyet tasarrufu nedeniyle bulut bilişim, dijital çağda şirketlerin rekabet gücünü artırmaya ve yaygınlaşmaya devam ediyor. Kimi kurumlar kendi bünyelerindeki bulut özellikli IT altyapılarını kullanıyor. Bunlar, kurumsal bir bilgi merkezinde çalışan yahut bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcısı tarafından özel olarak barındırılan özel bulut sistemleri (private cloud) olarak nitelendiriliyor. Bunun yanında, Microsoft üzere, üçüncü taraf küresel bulut hizmet sağlayıcılarından hizmet olarak alınan bulut hizmetleri de şirketlere avantajlar sunuyor (public cloud). Bulut kullanmak isteyen şirketler, kendi gereksinimlerine nazaran bu iki seçeneğin karışımını sunan hibrit bulut servislerini seçebiliyor; kurumsal uygulamalarını kendi IT altyapılarında, öbür hizmetlerini ise küresel olarak sağlanan bulut hizmetlerinde çalıştırabiliyor. Örneğin web tabanlı e-posta üzere düşük güvenlik ihtiyacına sahip ve yüksek hacimli gereksinimler için genel bulut, finansal raporlama üzere hassas, iş açısından kritik gereksinimler için de özel bulut (veya şirket içi altyapı) kullanılabiliyor. Böylelikle bulutun sağladığı tüm yararlardan en inançlı ve esnek bir formda faydalanmak mümkün oluyor.

Mümkün olan en düşük bilgi açığı kalma riskiyle birlikte bulut bilişimin esneklik, ölçeklenebilirlik ve maliyet verimliliği üzere tüm avantajlarını sunan hibrit bulut, “olası tüm seçeneklerin en iyisi” platform olarak öne çıkıyor. Nutanix şirketinin her yıl hazırladığı Kurumsal Bulut Endeksi’nin 2019 dataları dünya çapında 2,650 IT karar vericilerle hazırlandı. Endekse nazaran, şirketlerin yüzde 85’i en ülkü kullanımın hibrit bulut olduğunu belirtiyor.

Hibrit Azure ile yüzde 40 maliyet avantajı

Sunduğu maliyet avantajı ve güvenlik üzere yararları nedeniyle bulut kullanımının süratle artmakta olduğunu ve Orta Doğu bölgesindeki şirketlerin yüzde 43’ünün gelecek iki yıl içinde hibrit bulut kullanmaya başlayacağını belirten Microsoft Azure & Hibrit Bulut Platformları Yöneticisi Cüneyt Batmaz, hususla ilgili olarak, “Günümüz ve geleceğin teknolojilerinin bulut olmadan çalışmasının imkânı yok. Bugün buluta geçmek, şirketinizi birinci sınıf bir konuta taşımak üzere bir dönüşüm yaşatıyor. Biz, 140 ülkede itimatla kullanılan Microsoft olarak Azure ve Office 365 eserlerimizle, IT’de maliyet avantajından inançlı operasyonlara, sistemlerin yeni tutulmasından tesirli kaynak idaresine kadar, şirketleri güçlendiren ve rekabette onları öne geçiren hizmetler sunuyoruz. Azure Hibrit bulut servisimizle, işletmeler bilgilerini hem şirket içi özel bulutlarında depolayabiliyor hem de Azure’un üstün özelliklerinden faydalanabiliyor. Örneğin, büyük IT altyapısı yatırımına sahip bankalar üzere kurumlar için hibrit bulut çok ehemmiyet taşıyor. Azure Stack üzere tahlillerimizle bankalar tıpkı anda yeni bulut teknolojilerini benimserken kendi bilgisayar sistemlerindeki operasyonlarını sürdürebiliyor. Azure Hibrit avantajlarından faydalanan kurumlar lisans yatırımlarını kullanarak sanal makinelerde yüzde 40 tasarruf elde edebiliyor, yapay zekâ takviyeli akıllı gerçek vakitli iç görülerle müşterilerine derinlikli tecrübeler sunuyor.”

Başa dön tuşu