Malezya’dan Huawei’ye destek açıklaması

Amerika’nın Huawei’ye yönelik yaptırım kararlarına reaksiyon olarak bir çok ülkeden Çinli Şirkete dayanak açıklamaları devam ederken, dayanağını açıklayan ülkeler ortasına Malezya’da katıldı.

Malezya’dan Huawei’ye dayanak açıklaması

ABD hükümeti ve birçok Amerikalı teknoloji şirketinin Huawei’ye yönelik uygulayacağı yaptırımların açıklanması ve işbirliklerinin durdurulma kararları ile karşı karşıya kalan ve bu durumlardan ötürü hayli problemli bir süreç yaşayan Çinli şirket Huawei, son vakitlerde birçok ülkeden aldığı takviye haberleri ile yalnız olmadığını hissediyor. Bu bahiste son olarak Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’de Huawei’ye takviye açıklaması ile gündeme geldi. Japonya’nın başşehri Tokyo’da düzenlenen Asya’nın Geleceği Konferansı’nda ABD’nin Huawei’ye karşı yaptırım uygulama kararı konusunda değerlendirmelerde bulunan Mahathir, Çinli şirkete yönelik yapılan yaptırımları yanlışsız bulmadıklarını ve Huawei’nin ürettiği teknoloji eserlerinden ülkece yararlanmak istediklerini belirterek Huawei’ye dayanak verdi.

Mahathir, açıklamalarında ABD hükümeti ile birlikte birçok Amerikalı şirketin Huawei’ye karşı almış olduğu kararların Çinli teknoloji şirketlerinin ilerleyişini durdurmak için alınmış kararlar olduğunun altını çizdi. ABD’nin güvenlik sıkıntılarını öne sürerek almış olduğu bu kararlar ile ilgili olarak Başbakan Mahathir Malezya için bu türlü bir durumun kelam konusu olmadığını belirtti.

Huawei’ye takviye devam ediyor

ABD’nin Huawei’ye karşı almış olduğu yaptırım kararlarının akabinde Malezya önderi, ABD ile Çin’in birbirlerine karşı yapmış oldukları sert açıklamalardan ötürü rastgele bir kazanımlarının olmayacağını belirtirken, ABD’nin Asya ülkelerinin ürettiği bilhassa teknoloji eserlerinin artık dünyada talep edildiğini kabul etmesi gerektiğini ve şayet bu duruma müsaade vermek istemiyorsa kendisinin bu alanda en yeterli olmak için adil çaba etmesi gerektiğini tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu