Memur ve emekli maaşlarına büyük zam! Oran verildi, işte yeni maaşlar…

Milyonlarca emeklinin gözü ocak ayında açıklanacak aralık ayı enflasyon sayılarına çevrildi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, emekli maaş artırımı konusunda yaşanan son dakika gelişmeleri yakından takip ederken, 6 aylık enfasyon farkı ile en düşük memur maaşının ne kadar olacağına yönelik artırım iddiası yapmaya başladı. Pekala, “Emekli maaşı ne kadar olacak, emekli artırımı ne vakit açıklanacak?” İşte emekli artırımı senaryoları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıymetli açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı’nda hususla ilgili şu tabirleri kullandı;

“İnşallah memur ve emekli maaş artışlarını da bu anlayışla yapacağız. Çalışanlarımızın emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. İnşallah bu sıkıntıyı de yılbaşından evvel isteğimiz gündemden çıkartmaktır. Maksadımız bir sonraki yıl 2024’de ülkemizi tekrar tek haneli enflasyon sayılarına kavuşturmaktır.”

Emeklilerden artırım talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Lideri Kazım Ergün, en düşük emekli aylıklarının taban fiyatın bir epey altında kaldığını belirterek, emekli aylıklarına minimum fiyattaki artış oranında artırım istedi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Lideri Kazım Ergün, 2023 yılında geçerli olacak minimum fiyatın net 8 bin 506 lira olarak belirlendiğini anımsattı.

Yeni sayıyla minimum fiyata ocak ayına nazaran yüzde 100, temmuz ayına nazaran ise yüzde 54,5 artış yapıldığına dikkati çeken Ergün, şöyle konuştu:

Başa dön tuşu