Mevlüt Dinç’ten hayatını anlatan kitap

İngiltere’deyken bir arkadaşının ısrarıyla satın aldığı oyun bilgisayarı ZX Spectrum ile bu seyahate başlayan Mevlüt Dinç, hiç kimsenin yardımı olmaksızın kitap ve mecmualardan oyun programlamayı öğreniyor.

Mevlüt Dinç’ten hayatını anlatan kitap

Kısa müddette dünya çapında başarılı işlere imza atıp, İngiltere’de “Yılın Oyunu” ve “En Düzgün Programcı” mükafatlarını alıyor. Birebir vakitte İngiltere’nin saygın kurumlarından BAFTA’nın da bir üyesi olan Dinç, profesyonel oyun
bölümünü oluşturmak için Türkiye’ye dönüyor.

Başarının yanı sıra bin bir zorluk ve macerayla dolu bu yaşamöyküsü, okuyan herkes için ilham kaynağı olacak. Müellif kitabın telif gelirinin tamamını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayacağını açıkladı.

Mevlüt Dinç (aka Mev Dinc) kimdir?

Dinç, Türkiye’deki oyunseverlerin de yakından bildiği Enduro Racer, Last Ninja 2, First Samurai ve Street Racer üzere ünlü oyunların muharriri ve imalcisi olarak birçok ödül almıştır.

2000 yılının sonunda, İngiltere’de bu alanda edindiği bilgi birikimiyle Türkiye’de Sobee şirketini kurmuş ve ülkemizdeki oyun kesiminin öncü isimlerinden olmuştur. Sobee’deki takımı ile İstanbul Kıyamet Vakti, C4 Robot Oyunu, I Can Football ve Supercan üzere bir sürü başarılı çalışmaya imza atmıştır.

Mevlüt Dinç, birebir vakitte İngiltere’nin saygın kurumlarından BAFTA’nın üyesi ve 2011 yılında kendi öncülüğünde kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun da kurucu lideridir.

Başa dön tuşu