Microsoft Ignite etkinliğinde 7 inovasyon açıkladı

Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın açılış konuşmasıyla başlayan aktiflikte açıklanan inovasyonlar ortasında tüm kurumlara tek yerden bulut idaresi sunan Azure Arc, şirketlere bilgi ağı sunan Project Cortex ve Chromium tabanlı tarayıcı Edge bulunuyor.

Microsoft Ignite etkinliğinde 7 inovasyon açıkladı

Microsoft’un en büyük kurumsal aktifliği Ignite, Florida’da 4 Kasım’da gerçekleştirildi ve aktifliği dünya çapında 30.000 kişi canlı olarak izledi. Aktiflik kapsamında yeni inovatif hizmetler tanıtıldı. Açıklanan inovasyonlardan biri olan Azure Arc sayesinde bulut kullanan, kullanmayan ya da hibrit servislerden faydalanan şirketler, bilgilerini Azure’a bağlayıp istedikleri yere anında taşıyabiliyor ve faaliyetlerinde çeviklik kazıyor. Azure Arc ile şirketler daha süratli kararlar alabiliyor ve sadece gerektiği anda bulut hizmeti kullanabiliyor. Vakit kazandıran tüm bu süreçler, tek bir data müdafaa siyasetiyle korunarak itimatla gerçekleşiyor.

Azure Arc ile bulut avantajları artık herkesin

Araştırmalara nazaran 2025’e kadar 175 zetabayt data üretilecek ve 50 milyar aygıt 2030 yılına kadar birbirine bağlanmış olacak. Bilgiyle dijital olarak dönüşecek geleceğin dünyasında Microsoft, Azure’u dünyanın bilgisayarı haline getirmek için yeni bir adım attı. Azure Arc ile Microsoft, datalarını bulutta depolasın ya da depolamasın, tüm kurumların Azure bulut inovasyonlarından faydalanabilmesini ve üstün güvenlik tedbirleri dâhil tüm Azure özelliklerine sahip olmasını sağlıyor. Microsoft’un hibrit bulut konusunda uzun yıllar süren çalışmalarını temel alan Azure Arc ile Microsoft müşterileri, Azure ile ilişkilendirilmeyen servislerini bile kendi içlerinde, şirkete ilişkin bilgi merkezlerinde ya da farklı bulut hizmetleri üzerinde inançla kullanabiliyor. Azure Arc’ın sunduğu esneklik, müşterilerin yeni donanım satın almadan yahut bulut sağlayıcıları ortasında geçiş yapmadan, hizmetlerini daha verimli bir halde kullanmasına yardımcı oluyor.

Project Cortex şirketlere yenilikçi bir bilgi ağı sunuyor

Günümüzde işletmeler tonlarca doküman ve data üretiyor fakat birçok vakit farklı yerlerde depolanan bilgileri bulmak ve kullanmak zorlaşıyor. Duyurulan bir öbür inovasyon olan Project Cortex, şirketlere bir bilgi ağı oluşturuyor; üçüncü partiler dâhil farklı depolardaki tüm doküman ve kontratları tahlil etmek için makine öğrenmesini kullanıyor. Microsoft’un Teams’ten sonra sunduğu birinci ticari eser olan Project Cortex, ağ içindeki bilgileri ve dokümanları gerektiğinde Outlook, Teams ve Office uygulamaları üzere Microsoft uygulamalarına aktarıyor.

Endpoint Manager, aygıt idaresini modernize ediyor

Dijitalleşen çağda şirket çalışanlarının bir kısmı kendi aygıtlarını kullanmayı tercih ediyor. Bu durum ise birçok vakit bilhassa siber güvenlik ve erişim bahislerinde BT departmanlarını zorlayabiliyor. Bu yıl siber ataklar şirketlere 1 trilyon dolara mal oldu.Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın aktifliğin en değerli duyurularından biri olarak nitelendirdiği Endpoint Manager ile BT departmanları farklı aygıtları tek bir yerden takip edebiliyor ve inanç altına alıyor. ConfigMgr kullanıcıları, artık erişebildikleri Intune lisansı sayesinde, kolaylıkla bulut tabanlı aygıt idaresi imkânına kavuşuyor.

Chromium tabanlı Edge tarayıcı 15 Ocak’ta geliyor

Web tarayıcıları konusunda son yıllarda daha çok sürat üzerine odaklanılsa da şu günlerde güvenlik kavramı daha kıymetli olmaya başladı. Bugün Fortune 500 şirketlerinin %75’i birden fazla tarayıcı kullanıyor. Bu da operasyonlar ortasında uyumsuzluk riskleri taşıyor. Dünya genelinde 15 Ocak’ta kullanıma sunulacak olan Microsoft’un Chromium tabanlı Edge sürümü, yeni geliştirilen InPrivate tarama modu sayesinde, rakiplerinin şimdi eşleştiremeyeceği özelliklere sahip yeni zımnilik ayarlarıyla gelecek.

Visual Studio’nun web tabanlı sürümü duyuruldu

Bu yılın başlarında gerçekleştirilen Build etkinliğinde Microsoft, fiyatsız Visual Studio Code editörü üzerinde yaptığı çalışmaya dayanarak Visual Studio geliştirme ortamının web tabanlı bir versiyonunu piyasaya süreceğini açıklamıştı. Microsoft’a ilişkin ve şu an 40 milyondan fazla kullanıcısı olan GitHub ile sağlanan entegrasyon sayesinde bu tecrübe artık gerçeğe taşındı.

Power Virtual Agents ile yeni jenerasyon Chatbot’lar manzara kazanıyor

2023 yılında 500 milyon uygulama yaratılmış olacak, bu sayı son 40 yılda geliştirilenlerden daha fazla. Ferdî geliştiricileri güçlendirmek isteyen Microsoft, sanal sohbet oluşturmak için kullandığı inovatif kodsuz/düşük kodlu araç olarak Power Virtual Agents’ı duyurdu. Platform, görsel bir arayüz yardımıyla Azure’un makine öğrenmesi özelliğinden yararlanıyor. Power Virtual Agents ile görsel araçlar ekleyip bir chatbot geliştirmek kolaylaşıyor. Power Platformu’nun şu anki 2,5 milyon kullanıcısı böylelikle inovatif ve yaratıcı bir özelliğe kavuşmuş oldu.

Cortana’ya erkek sesi eklendi

Akıllı şahsî sesli asistan Cortana’ya erkek sesi eklenmesinin yanında Microsoft, verimlilik aracı olarak kullanılması ismine Cortana tabanlı yeni tecrübeleri de duyurdu. Cortana, iOS tabanlı aygıtlardaki Outlook’ta (Android’e de gelecek) gelen kutusunda neler olduğunu özet olarak okuyabilecek, e-mailleri işaretleyebilecek, silebilecek ya da karşılık verebilecek. Ayrıyeten, takvim randevularınızın günlük bir özetini sunabilme özelliği kazanan Cortana, cevaplanması gereken kıymetli e-postaları haber verebiliyor.

Başa dön tuşu