Microsoft ile Sony anlaştı!

Sony ve Microsoft, iş birliğine gitme kararı aldı. İki şirket, Microsoft’un bulut platformu Azure odaklı yeni bir oyun tecrübesi için iştirak yaptı.

Microsoft ile Sony anlaştı! Devler birleşiyor

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida ile Microsoft CEO’su Satya Nadella, bulut tabanlı yapay zeka tahlilleri geliştirmek için el sıkıştı. Taraflar tarafından imzalanan antlaşma çerçevesinde, iki şirket, oyun ve içerik akışı hizmetlerini desteklemek için Microsoft Azure’da ortak bulut tahlilleri geliştirecek.

Ayrıca, Sony’nin oyun ve içerik akışı hizmetleri için mevcut Microsoft Azure platformu kullanılacak. Anlaşma kapsamında ayrıyeten Sony ve Microsoft, yeni akıllı imaj sensörlerini içeren yarı iletkenler ve AI (yapay zeka) alanlarında da işbirliğine gidecek, keşfedecekler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sony’nin CEO’su Kenichiro Yoshida, “PlayStation’ın kendisi yaratıcılık ve teknolojinin entegrasyonu ile ortaya çıktı. Misyonumuz, bu platformu, mümkün olan en güzel tecrübesi sağlayan bir bulut ortamı ile her vakit ve her yerde meselesiz bir halde geliştirmek. Uzun yıllar boyunca Microsoft bizim için kilit bir iş ortağı oldu, elbette iki şirket de birtakım alanlarda rekabet ediyordu.

Gelecekteki bulut tahlillerinin ortak geliştirilmesinin etkileşimli içeriğin gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella ise Sony ile yaptıkları stratejik iş birliğiyle ilgili şunları ekledi: “Sony, hem cümbüş dalında hem de teknolojide her vakit önder olmuştur. Açıkladığımız bu paydaşlığın sebebi de budur.

Bahsi geçen iştirakle Sony, müşterilere daha yeterli ve yeni oyun tecrübesini sunmak için Azure AI’ın gücünden yararlanacak.” Google Stadia için alınmış bir tedbir mi bilinmez lakin iki devin güçlerini birleştirmesinin hem olumlu hem de olumsuz yanları olacağı kesin. Rekabet her vakit düzgündür, oyunculara olumlu tarafta yansır. 

Bu ayrıntıları unutmamak gerek. Bakalım Microsoft ve Sony daha hangi mevzularda işbirliği yapacak daima birlikte bekleyip göreceğiz. Pekala ya siz bu işbirliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Başa dön tuşu