Mobil çalışanlar ve bulut uygulamaları risk altında!

Forcepoint, Bulut Erişimi Güvenlik Ortacısı ve Web Security araçlarıyla yeni kuşak çalışma biçimlerinin de inançta kalmasını sağlıyor.

Mobil çalışanlar ve bulut uygulamaları risk altında!

Bulut uygulamaları ve taşınabilir aygıtların yaygınlaşması şirketlerin verimliliğini artırırken, çeviklik ve yenilikçilik konusunda da süratli ilerlemelerini sağlıyor. Uzak ofis ve uzaktan çalışan kavramları, çalışan verimliliğine olumlu tesirleri kadar mâliyet avantajı sebebiyle de son devirde birçok şirket tarafından uygulamaya koyuluyor.

Her 10 çalışandan 4’ü taşınabilir olacak

Hâlihazırda şirketlerin neredeyse yarısının (yüzde 48) esnek iş gücü uygulamalarına sahip olduğunu gösteren Upwork’ün çalışması, departmanların yüzde 63’ünde vaktinin büyük kısmını uzaktan çalışarak geçiren biri bulunduğunu ortaya koyuyor. Araştırma, 2028 yılına kadar tüm çalışma kümelerinin içerisinde uzak çalışanların bulunacağını kaydediyor. Strategy Analytics’in çalışması ise 2022 yılına kadar dünyadaki tüm iş gücünün yüzde 42,5’unun taşınabilir çalışanlardan oluşacağını gösteriyor. Tecla’nın araştırmasına nazaran uzaktan çalışanlar şirketlere yılda ortalama 7 bin dolar tasarruf ettiriyor.

Uzak ofis olarak da bilinen uzaktan çalışma eğilimi yükselişe geçerken, beraberinde siber güvenlikle ilgili çeşitli telaşlar getiriyor. Farklı bir ağ, aygıt, pozisyon ve uzak çalışmayı kolaylaştıran bulut hizmetleri şirketlerin karşılaşabileceği tehdit yüzeyini artırıyor. Çalışanların şirketlerin korunaklı siber güvenlik yapılarının dışına çıkması, kritik bilgilerin şirketlerin denetim edemediği ağlarda ve aygıtlarda kullanılması manasına geliyor.

Kendi aygıtını getir (BYOD) yaklaşımı güvenliği azaltıyor

Gereken güvenlik siyasetlerinin belirlenmesi ve tedbirlerin alınmasıyla uzaktan çalışanların güvenlik telaşı olmadan şirketlere katkı sunabileceğini belirten Forcepoint Türkiye, Rusya, CIS Bölge Yöneticisi Levent Turan, “İşletmeler coğrafik kısıtlamalar olmadan çalışanlarının emeğinden faydalanmak istiyorlarsa, taşınabilir iş gücünün getirdiği avantajlar kadar sorunları de kabullenmeli ve önlemleri buna nazaran almalılar. Uzak çalışanlara uygun bir güvenlik yaklaşımı için taşınabilir aygıtlarla ilgili bir siyaset öncelikli olmalı” formunda konuştu.

iPass’in taşınabilir güvenlik raporu, şirketlerin yüzde 34’ü taşınabilir çalışanların aygıtlarındaki açıklar yüzünden bilgi kaybına uğradığını gösteriyor. Taşınabilir çalışanların kendi aygıtlarıyla şirket ağına ve kaynaklarına uzaktan eriştiğini belirten Turan, böylelikle ofisteki fizikî ve elektronik güvenlik katmanlarından uzaklaşıldığının altını çizdi. Bu tip durumlarda bağlanılan kablosuz ağların güvenliğinden emin olmak gerektiği üzere, VPN üzere araçlarla bilgi kaçaklarının önüne geçilebiliyor.

Bulutta erişim temelli bir yaklaşım benimseyin

Mobil çalışanlara sahip işletmeleri bekleyen bir öbür güvenlik sorunu ise bulutta yaşanıyor. Turan, “Bilişim güvenliği uzmanları, bulut üzerindeki bilgilerin güvenliği için erişim temelli bir yaklaşımı benimsiyor. Datalara kim, nereden, ne vakit, nasıl erişiyor ve hangi bilgilere erişiyor sorularını yanıtlayabilen bir güvenlik siyaseti, buluttaki bilgileri inançta tutmanızı sağlar” dedi.

Forcepoint, bulut güvenliğini CASB ile sağlıyor

Turan, Forcepoint tahlilleriyle bulut ortamında güvenliği sağlamanın son derece kolay olduğunu belirtti ve ekledi: “Forcepoint Bulut Erişimi Güvenlik Ortacısı (Cloud Access Security Broker) ile ister özel ister hibrit bulut ortamı kullanın; sistemin kullanımını otomatik keşfetmek, riskleri tahlil etmek, SaaS ve üretim uygulamaları için belli denetimleri yaptırmak son derece kolay. Araştırma şirketi Gartner’ın 2019’un En Güzel 10 Güvenlik Projesi listesine aldığı Forcepoint CASB’nin yanı sıra, Web Security aracımız da bulut uygulamalarını denetim modülü ile bulut süreçlerinin görünürlüğünü artırıyor ve entegre bir yaklaşımla denetim imkânı veriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu