Muhasebe nedir?

Muhasebe resmi satış ve alımların belgelendirerek ticari süreçlerde bulunan kişi ve kurumların makul devirlerdeki beyannamelerle yükümlülüklerini yerine getirmelerine dayanak olan bir bilim kısmı hatta iş koludur. Muhasebe programları ise bu süreçlerin muhakkak tarif ve kriterlerle gerçek kayıtların sağlanması konusunda yardımcı olan programladır.

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe ile genel muhasebe ayrımı bulunan muhasebenin tarifini inleyelim. Ön muhasebe alış ve satış faturaların, sarfiyat makbuzlarının ve yapılan ödemelerin kayda alındığı yüzeysel muhasebe süreçlerinin yürütülmesidir. Genel muhasebede bu süreçlere ek olarak beyannamelerin hazırlanması, defterlerin veril ki artık birçok muhasebesel süreçler elektronik ortamda oluşturulup gönderilmektedir.

Ön Muhasebede Yapılan Süreçler Nelerdir?

Ön muhasebecinin daha öncede belirttiğimiz üzere muhasebenin özet süreçlerini gerçekleştirmektedir. Ön muhasebede yapılan süreçleri sıralayacak olursak;

· Şirketin iş yaptığı esere ilişkin stoklar sürece alınır. Ön muhasebe programlarıyla stok takip ve denetimleri hatta raporlaması da yapılmaktadır.

· Satılan eserlere ait satış faturası oluşturulur hatta ön muhasebe sürecinin yapıldığı kesim cirosu bakımından e arşiv faturaya tabi ise GIB ile entegresi olan ön muhasebe programı üzerinden satış faturası oluşturulur.

· Alınan eserlere ait faturaları ön muhasebe de süreç hususudur.

· Yapılan ödeme ve banka hareketleri ön muhasebe programında kayda alınan süreçler ortasındadır.

· Ödemeye tabi olan çek ve senetlerde ön muhasebe programlarında kayda alınmaktadır.

· Ay sonu gelir- masraf oranlarının denetim edilmesi

· Ba – Bs listelerinin denetimi de fatura süreçlerinin ön muhasebe programında yapılması ile sağlanabilmektedir.

· Fatura girişi ve çıkışı ile aylık KDV listesinin çekilip denetim edilmesi de ön muhasebe ile yapılabilen süreçlerdir.

Kısaca süreç özetlerin kaydı , yorumlaması ve denetimi ön muhasebe programı ile sağlanmakta olup süreçlerin onayı ve devlete karşı ticari yükümlülüklerin yerine getirilmesi genel muhasebe konusu olup mali müşavirlerce yapılmaktadır.

Ön Muhasebe Programı Ne İşe Fayda?

Ön muhasebe süreçleri kolay yordamda kayıtları içerdiği için birçok küçük ölçekli işletmeler ön muhasebe kayıtlarını excel üzerinden de takip etmektedir. Excel kaydı ile tutulan muhasebe süreçlerini sağlıklı bulmamaktayım. Bilgisayar işlemcinizde bir sorun olması yahut ezkaza kayıtların silinme yahut kaydedilmek yapılan süreçler kayda alınmadan programın kapatılması tüm işlerinizin boşa gitmesine sebebiyet verebilir. Ön muhasebe programında kayıtlar bilgisayarınızın çökmesi bile kelam konusu olsa bilgi tabanına süreçler kayıtlı olduğundan önemli kayıplar yaşanmayacaktır.

Ön muhasebe programı muhasebesel süreçlerin kayda alındığı kolay yöntemde oluşturulmuş bilgi tabında muhasebe hesap planının tarifli olduğu programdır. Ön muhasebe programı ile müşterilerinize olan borç ve alacaklarınızı takip edebilir, yapmış olduğunuz ödemelerin raporunu oluşturabilir, genel muhasebe kayıtlarında gözden kaçan süreçleri işlem özeti bu programda daha sade ve yalın olduğundan tespit edebilirsiniz. Ön muhasebe programlarında süreç birtakımın sade ve yalın olması sebebi ile süreçlerinizin ekstrelerini alıp kısa özet halinde raporlamalarda yapabilirsiniz.

Ön Muhasebe Programı Kullanım Alanları

Ön muhasebe programları resmi doküman beyanlarını bir mali müşavir aracılığı ile gerçekleştiren küçük cirolu işletmeler kullanmaktadır. Büyük şirketlerin kurumsal kimlik edinmeleri ve bünyelerinde mali müşavirlik diplomasına sahip işçilerin bulunması ile bu işletmeler daha kapsamlı programlar kullanmaktadır. Genelde ön muhasebe programı kullanan işletmeleri şöyle sıralayacak olursam;

· Eczahaneler

· Emlakçılar

· Bakkal ve marketler

· Ofis hizmeti veren avukat ve poliklinikler

· Özel işletmeye tabi eğitim kurumları

· Dokumacılık eseri üretim evresindeki atölyeler

· Toptan satış yapan esnaflar

Saydığımız işletme ve iş alanlarına emsal küçük hür meslek erbaplarının daha çok tercih ettiği muhasebe programı sistemidir. Günümüzde ön muhasebe tanınan iş alanı olup yeni çağ ve yürüklüğe giren kanun ve kanunlara uygun yeni çağın açmış olduğu ticari kollarda kullanıma uygun gelişmiş muhasebe programları bulunmaktadır.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu