Netflix’ten Türkiye açıklaması geldi!

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti’ne (RTÜK) Lideri Ebubekir Şahin, ortalarında puhutv, BluTV, Netflix, Turkcell, Digiturk, Tivibu ve Vodafone’un da bulunduğu 600’den fazla kuruluşun lisans ve müsaade müracaatında bulunduğunu açıkladı.

Şahin Twitter hesabı üzerinden yayınladığı açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ait NETFLIX, BLU TV, PUHU TV, TURKCELL, VODAFONE, DIGITURK, TİVİBU üzere bölümde tesirli yayıncıların da ortalarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve müsaade başvurusu aldık. İyi olsun.”

Geçtiğimiz saatlerde Netflix’in RTÜK’e gerekli müracaatları yapmadığı ve Türkiye pazarından çekilmeye hazırlandığı argüman edilmişti. RTÜK’ten yapılan açıklama sonrası Netflix’in Türkiye’deki operasyonlarına devam edeceği mutlaklaşmış oldu.

NETFLIX’TEN AÇIKLAMA: TÜRKİYE’DE YATIRIMA DEVAM EDİYORUZ 

Netflix’ten yapılan açıklamada şöyle denildi: 

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans müracaat sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gitgide artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz güçlü içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız lokal öykülere kıymet verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, öteki yandan da sunduğumuz ebeveyn denetimlerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Gayemiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden faal bir biçimde koruyabilmek.”

NETFLIX NE VAKİT TÜRKİYE’DE HİZMET VERMEYE BAŞLADI? 

2015 yılında hizmet verdiği 60’a yakın ülkede 70 milyon konuta giren Netflix, 2016 yılında büyük bir atak yapmış ve hizmet verdiği ülke sayısını 190’a çıkarmıştı. 

2016’da yılında yeni ülkelere açılma kararı alan Netflix bu adımı sonrası Türkiye’de de hizmet vermeye başlamıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu