Nio, bataryayı 12 dk’da yüzde 80 dolduran yeni araç şarj cihazını tanıttı

NIO, MESKEN pilleri için ultra süratli 500kW şarj sağlayan yeni bir şarj sistemini tanıttı. Yeni şarj mimarisi, bir EV’yi sadece 12 dakikada %10-80 oranında şarj edebilir. Bu, EV’lerini şarj etmenin muhteşem süratli olmasını sağlar ve böylelikle boşta kalma müddetlerini kıymetli ölçüde azaltır. NIO 500kW şarj aygıtı, 2022 NIO Günü etkinliğinde vurgulanan bir dizi eser ve yeniliğin kesimiydi.

Yeni şarj mimarisi, NIO olmayan EV’ler için de mevcut olacak ki bu olağanüstü. Tüm marka elektrikli araçlara açıktır ve azamî 660A akım çıkışına sahiptir. NIO, 500kW şarj sisteminin 800V platformu üzerine inşa edilmiş bir aracı 400V platformundaki EV’lerden daha süratli şarj edebileceğini söylüyor. 400V EV’ler için %80 şarja ulaşmak 20 dakika ve 800V modeller için 12 dakika kadar sürer.

Ultra süratli şarj aygıtı, 15,6 inç ekrana ve tescilli sıvı soğutma teknolojisine sahiptir. Bu, şarj kablosunun tartısının değerli ölçüde azaltılmasına imkan tanır ve kullanıcılar tek elle basitçe çalıştırabilir.

500kW şarj aygıtı, elektrikli araçlar için şimdiye kadar duyurulan en yüksek kapasiteli şarj aygıtları ortasında yer alıyor. Bu, öbür bir Çinli firma olan XPeng’in bu yılın başlarında 480kW’lık bir şarj sistemi piyasaya sürmesinin akabinde geldi. XPeng Supercharger azamî 670A akım çıkışına sahiptir. XPeng serisinden kimi EV’leri 15 dakikada %0-80 ortasında şarj edebilir.

Migros elektrikli arabalar için şarj istasyonu kuruyor

NIO Takas İstasyonları ile alakalı olan gelişmeler ve Dahası

NIO ayrıyeten takas istasyonlarının kapasitesini günde 408 adede kadar pil değiştirmeyi barındıracak halde genişletiyor. Genişletme, bir seferde 21 adede kadar pille çalışan takas istasyonlarını görecek. Çinli şirkete nazaran, yeni 500kW pil şarj aygıtı ve yenilenen takas istasyonları Mart 2023’te satışa sunulacak.

CEO William Li’ye nazaran NIO’nun şarj ağı tüm araç markalarına açık. Li ayrıyeten, şarj istasyonlarında sağlanan gücün yaklaşık %80’inin 110’dan fazla NIO dışı markaya gittiğini söylüyor. NIO şarj altyapısını kullanan KONUT markalarından kimileri BYD, Tesla, XPeng ve Li Auto’dur.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu