Nişantaşı Üniversitesi’ne robotik turnuvası

İlk ve ortaokul öğrencileri VEX IQ Challenge, lise öğrencileri ise VEX Robotics Competition’da ter dökerken birbirinden maharetli robotlar görücüye çıktı.

Geçtiğimiz yıllarda 30 bin öğrencinin iştirakiyle “dünyanın en büyük robot yarışması” olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren VEX Robotics Turnuvası”nın Türkiye ayağı, 16-17 Kasım tarihlerinde Nişantaşı Üniversitesi NEOTECH yerleşkede gerçekleşti. İlkokul-ortaokul kategorisinde VEX IQ Challenge Squared Away ve lise kategorisinde Tower Takeover temasıyla düzenlenen turnuvada birbirinden başarılı gruplar robotlarıyla uğraş etti. Takımların fiyatsız olarak katılabildiği turnuvaların sonunda kazanan ekipler ABD’nin Louisville kentinde yapılacak olan şampiyonada Türkiye’yi temsil edecek.

Nişantaşı Üniversitesi’ne robotik turnuvası

VEX Robotics Turnuvası’na mesken sahipliği yapan Nişantaşı Üniversitesi Kurucusu Lideri Levent Uysal, “Teknolojinin tüketeni olmaktan çıkıp, üreteni olmak zorundayız. Geleceğe robotik teknolojilerin damgasını vuracağına inanıyoruz. Yazılım geleceğin kozmik lisanı ve biz bu lisanı en âlâ biçimde kullanarak yerli ve ulusal teknolojiler üretmeli ve global devlerle rekabet ederek ülkemizi teknoloji alanında en âlâ biçimde temsil etmeliyiz. Bu emelle çıktığımız yolda VEX Robotics Turnuvaları da en kıymetli kilometre taşlarından biri olacak” diyerek aktifliğin kıymetine işaret etti.

VEX Robotics Turnuvalarının öğrencilerimizdeki teknoloji kullanım potansiyelini ortaya çıkardığını belirten EduCat Yönetici Ortağı Koray Kurhan; “Çok yakın bir gelecekte çocuklarımız, gençlerimiz, gerek iş gerekse özel hayatlarında, bizim yerimize bir çok işi yapabilen, yapay zekası olan robotlarla iç içe yaşamaya başlayacak. Bu noktada vazifemiz, gençlerimizi robotların olduğu dünyaya süratlice hazırlama ve gerekli olan tüm maharetleri kazandırmaktır. İşte VEX Robotics, robot eğitim setleriyle ve müsabakalarıyla tüm gençlerimizi şimdiden geleceğe hazırlıyor. Bu noktada bizlere her mevzuda yardımcı olan Nişantaşı üniversitesi kurucusu Sayın Levent Uysal’a ve pahalı takımına tekrar teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

Sezonun Birinci Turnuvası’nda Kazananlar Aşikâr Oldu

“Üreten jenerasyonlar için” amacıyla başlayan turnuvanın ilkokul-ortaokul ayağında dönemin birinci turnuvası VEX IQ Challenge’da Samsun Bilgi Schools’dan, Monster Phoenix Ekibi, Design Award (VIQC), Teamwork Champion Award (VIQC) ve tekrar tıpkı okuldan Monster Brotics kadrosu Robot Skills Champion Award (VIQC) ödüllünü alırken, Liv Koleji’nden liv·e : Elementals – The Last VEX Benders kadrosu Excellence Award (VIQC) yeniden tıpkı okuldan liv·e : Mechanical Monsters ekibi, Teamwork 2nd Place Award (VIQC) mükafatını kazandı. Yarışın başka kazanaları ise SUPERNOVA grubuyla Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu Teamwork 2nd Place Award (VIQC) mükafatı, ELEV RoboVEX kadrosuyla İELEV Özel 125. Yıl Ortaokulu STEM Research Project Award (VIQC) mükafatı, KABİRO Girls grubuyla Kartal Bilim ve Sanat Merkezi, Judges Award (VIQC) kazanarak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Turnuvanın lise ayağında ise Robot Skills Şampiyon kısmında Tevitöl’den HEXAGON grubu, Design Award kolunda Hisar Okulları’ndan MECHAMINDS kadrosu, Judges Award kısmında Uğur Okulları’ndan Script Ekibi, Excellence Award kısmında Enka Okulları’ndan ENKATECH grubu ödül kazanırken turnuvanın şampiyonu Tevitöl’den HEXAGON ve ÇYDD’den REVOLUTION kadrosu oldu, turnuvanın finalistleri Hisar Okulları’ndan TECHNOTIGERS ekibi ve Avrupa İmtihan Okulları’ndan EUROROBOTICS kadrosu da Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Türkiye Şampiyonası’nda ABD Bileti Kazananlar Belirlenecek

Turnuvalardan elde ettikleri başarılarla Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan ekipler ilk-ortaokul için 7-8 Mart 2019, lise için 29 Şubat – 1 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan turnuvalarda maharetlerini gösterecek. Türkiye Şampiyonası’nda ipi göğüsleyen gruplar ülkemizi ABD’de düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’ndan ülkemizi temsil etmeye hak kazanacak.

Başa dön tuşu