Okul alışverişini internetten yapın, kazançlı çıkın!

Bundan 5 yıl öncesine kadar aileler ucuz alışveriş fırsatını kovalamak için kırtasiye kırtasiye, market market dolaşırken, ucuz kırtasiyenin adresi Mahmutpaşa yollarını arşınlarken son periyotta bunun yerini internet aldı. Okul gereksinim listesinin tamamını hiç yorulmadan, yalnızca birkaç tıkla oturduğu yerden satın almayı tercih eden ailelerin sayısı giderek artarken, bu noktada da karşımıza “En hoş eseri, en ucuza hangi online siteden satın alabilirim?” sorusu çıkıyor. Zira pek çok online site okul alışverişi periyodunda kampanyalar düzenliyor, ucuz alışveriş fırsatını kovalayan ailelerin ise başı karışıyor.

Okul alışverişini internetten yapın, yararlı çıkın!

Türkiye’de e-ticaret bölümünün referans merkezi olarak faaliyet gösteren Akakçe, öğrencilerin muhtaçlıklarını karşılayacak esas gereçler üzerinden bir araştırma yaparak ailelerin okul alışverişlerine ışık tutuyor.

Akakçe’nin data tabanı üzerinden yapılan değerlendirmeye nazaran, Akakçe fiyatı ile piyasa fiyatı ortasında en yüksek farkın yaşandığı eser kategorileri yüzde 49 ile Silgi ve Makas oldu. Bu kategorileri yüzde 48 farkla 12’li Pastel Boya, yüzde 44 ile 12’li Kuru Boya, yüzde 42 ile Defter (A4-Telsiz), yüzde 41 ile 6’lı Keçeli Boya, yüzde 40 ile Suluk-Matara izliyor. Spor çantasında yüzde 38, spor ayakkabısında yüzde 35, kurşun kalemde yüzde 32, okul sırt çantasında yüzde 31, beslenme çantasında yüzde 28, tükenmez kalemde yüzde 27 üzere yüksek sayılabilecek orandaki fark, okul alışverişini ucuza tamamlamak isteyen aileler için “Önce Akakçe’ye, sonra alışverişe…” dedirtiyor.

Okul çantası internette 218 TL daha ucuza doluyor

Okul sırt çantası da dahil olmak üzere beslenme çantası, suluk-matara, 5 adet A4-telsiz defter, 12’li kuru, sulu, pastel boya ve 6’lı keçeli boya, kalem kutusu, 12’li kurşun ve tükenmez kalem, silgi, kalemtıraş, 12’li fosforlu kalem, makas, yapıştırıcı satın alan velilerin piyasada ortalama 633 Türk Lirası ödeme yapması gerekiyor. Akakçe’nin gösterdiği fiyatlar üzerinden ise okul çantası ortalama 415 TL’ye doluyor. Böylelikle okul alışverişini Akakçe’nin bilgileri üzerinden internetten yapmayı tercih eden veliler ortalama 218 TL daha az ödemiş oluyor.

Okul çantasında seçenek bol, fiyat aralığı geniş

Okul çantası, bu periyotta veliler ve öğrenciler için satın alma kararının en uzun müddette verildiği eser kümesi. Akakçe datalarına nazaran, okul çantası sayfalarında kalma ve gezinme müddeti epeyce uzun. Bunun nedeni hem fiyat aralığının geniş olması hem de çok sayıda model sunulması… Piyasada okul sırt çantası ortalama 125 TL fiyatla alıcı beklerken, Akakçe fiyatı ortalama 86 TL seviyesinde bulunuyor.

Akakçe Genel Müdürü Koray Karataş:
“Okula dönüş periyodunda etkileşimimiz 4-5 katına çıkıyor”
“Okula dönüş devri olarak isimlendirdiğimiz sonbahar başlangıcında Akakçe’deki etkileşimler artış eğilimine giriyor. Bu yıl Akakçe’de okul alışverişi eserlerinin gösterimlerinin yüzde 100’ün üstünde artacağını öngörüyoruz. Bilhassa çanta, kırtasiye, yazıcı ve dizüstü bilgisayar kategorilerinde, olağanın 4-5 katına çıkabilen yoğunluklar gözlemliyoruz. Ebeveynler, kırtasiye alışverişini daha ucuza getirebilmek için toplu yapmaya yöneliyor. Okul çantası üzere kategorilerde en ucuz fiyat seçeneklerinin yanı sıra çeşitlilik de değer kazanıyor. Bu kategoride yapılan alışverişler yaş ve cinsiyet üzere faktörlere nazaran değişkenlik gösteriyor.”

Başa dön tuşu