Oyuncu sayısı artıyor, oyun sektörü gelirleri düşüyor

Newzoo’nun en son yaptığı Global Oyun Pazarı Raporu, dünya çapında oyun oynayan insanların sayısının her geçen gün arttığını gösteriyor.

Ancak kelam konusu bu bilgilerden elde edilen bir öbür bilgi ise, oyun kesimi gelirinin de düşüş yaşadığı. Karantina ve pandemi devri içerisinde görüntü oyunlar ve akış hizmetler, önemli bir yükseliş yaşamış ve parlak bir kesim haline gelmişti. Pandeminin geride kalmasının akabinde bir anda yükselişe geçen bu kesim süratle geri düşmeye başladı fakat oyun dalında durum başkalarına nazaran biraz daha farklı gözüküyor. Global Oyun Pazarı Raporu’nda yer alan bilgilere nazaran dünya üzerinde oyun oynayan bireylerin sayısının bir yıl içerisinde 4,6 oranında arttığı görülüyor. Bu datalara nazaran pandemi sürecinde oyun oynamaya başlayan şahıslar pandemiden sonra oyun oynamaya devam ediyor.

Dünya çapında 3,2 milyar oyuncu var

Oyuncu sayısı bir yıl içerisinde yüzde 8,2 artışla 488 milyona ulaşan Orta Doğu ve Afrika, oyuncu sayısını en çok artıran pazar oldu. Akabinde yüzde 4,8’lik bir yükselişle, Latin Amerika gelirken, sonrasında ise yüzde 4,2’lik yükselişe Asya-Pasifik geliyor. Rapora nazaran en az yükseliş ise yüzde 2,6 ile Kuzey Amerika oldu. Sayılara bakıldığında toplam oyuncu sayısı ise 3,2 milyar düzeyine ulaştı.

15 yıl sonra gelir oyun dalı geliri düşüşe geçti

Covid-19 salgın periyodunda oyun bölümünde önemli bir patlama yaşandı ve gelir düzeyi yükseldi. 2020 ile 2022 yılları ortasında yaşanan büyüme, Newzoo’nun öngördüğünden 43 milyar dolardan daha yüksekti. Ancak karantina sürecinin akabinde gelirler yüzde 4,3 oranında düşüş yaşadı ve yıllık olarak ise 184 milyar dolar düzeyine geriledi. Her ne kadar 15 yıl ortadan sonra bölümde düşüş yaşanmış olsa da, öbür kesimlere nazaran oyun dalının bu süreci daha uygun atlattığı belirtiliyor.

Küresel manada oyun gelirinin neredeyse yarısı Asya-Pasifik bölgesinde (87,9 milyar dolar) elde edilirken, Kuzey Amerika ise gelirin dörtte birinden fazlasına (48,4 milyar dolar) yer verdi. Burada kıymetli olan nokta oyun gelirinin yüzde 6,6’lık yükselişle 6,8 milyar dolara yükselten Orta Doğu ve Afrika’dır.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu