RFID dijital dönüşümün olmazsa olmazı

Türkiye’nin önder güvenlik teknolojileri entegratörü Sensormatic, perakende dalına yönelik RFID tahlilini 4-5 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Perakende Günleri 2019’da tanıttı. Perakende dalında son devirde en çok konuşulan teknolojilerden biri olan RFID (Radio Frequency Identification – Radyo Frekansı Tanımlama) teknolojisi, perakende kesimi temsilcilerine operasyonel verimlilik manasında katma kıymet sağlıyor.

RFID dijital dönüşümün olmazsa olmazı

Bu tahlil sayesinde işletmeler eserlerini üretim kademesinden mağazada müşteriye satılana kadar anlık olarak takip edebiliyor. Bu sayede envanter doğruluğu, reyon idaresi, omnichannel stok idaresi ve tedarikçi yanılgıları üzere hususlar tahlile kavuşuyor.

Sensormatic RFID tahlili ile 10 kat süratli eser sayımı yapılabiliyor. Bu sayede mağaza sayımları yılda bir ya da altı ayda bir yerine, her hafta hatta her gün yapılabiliyor. Tekrar bu tahlil sayesinde yüzde 99,5 stok doğruluğu ve satışlarda da yüzde 21’e varan artışlar sağlanıyor. Ayrıyeten müşteri memnuniyeti ve çalışan verimliliği optimizasyonu da artıyor.

Perakende kesimine yönelik RFID tahlilinin aktiflikte büyük ilgi gördüğünü tabir eden Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli, “RFID teknolojisi birçok faydayı beraberinde getiriyor. Örneğin, üretimden çıkan ve kolilenen eserler deponuza ulaşıyor. Kolinin üzerinde 100 adet olduğu yazıyor. Barkod teknolojisi ile sayımı çok uzun sürdüğü için genelde bu adet yanlışsız kabul edilerek sayılmadan teslim alınıyor ve koli hiç açılmadan mağazalara sevk ediliyor. Halbuki ki bir sebeple kolinin içinde 95 adet eser var. Fakat siz perakendeci olarak üreticiye 100 eserin ödemesini yaptınız. Daha eserler depoya girerken stok yanılgısı ile envantere giriyor. İşte RFID ile üreticiden gelen kolilerde kaç adet hangi eserlerin olduğunu takip edebiliyorsunuz. Buna misal birçok örnek vermek mümkün” diyor.

RFID müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarıyor

Müşteri tecrübesi aslında RFID teknolojisinin getirdiği en değerli ögelerden biri. Müşteri rastgele bir olumsuz tecrübe yaşadığında satışa dönüş oranı çabucak düşüş gösteriyor. Barkod sisteminin kullanıldığı bir mağazada müşterinin aradığı esere ulaşılması dakikalar sürüyor. Kasadan ya da bilgisayardan bakıldığında eser depoda var gözüküyor lakin bu eser depoda bulunmuyor ve müşteri makus bir tecrübe yaşamış oluyor. RFID teknolojisinde ise durum daha farklı. Eserin stoklarda olup olmadığına bakmak birkaç saniye sürüyor ve eser depodaysa çok kısa müddette bulunabiliyor. Tertipli biçimde yapılan denetimler sayesinde daima reyon tamamlama süreci gerçekleştirilebiliyor. Müşteriler bu sayede aradıkları eserleri yüzde 90 oranında satış danışmanına gerek kalmadan reyonda bulabiliyor. E-ticarette de sağladığı envanter doğruluğu ile hem internet satışı için farklı stok tutulmasına gerek kalmıyor hem de tüm koleksiyon mağaza stokları ile internet satışına açılıyor. Sipariş iptalleri büyük ölçüde azalıyor.

Perakende bölümünde giderek yaygınlaşıyor

Sağladığı büyük yararlardan ötürü son devirde RFID tahliline ilgi giderek artıyor. Uzelli, “Şirketler başarılı olmak, verimliliklerini artırmak, gelirlerini yükseltmek, rekabette öne çıkmak ve en değerlisi müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak için envanter doğruluğunun kritik ehemmiyet taşıdığının farkındalar. Bu yüzden RFID projeleri de giderek yaygınlaşıyor. İşte bu motivasyonla, son birkaç yılda 30’un üzerinde küresel marka RFID dönüşümünü tamamladı ve gelirlerini artırdı. Türkiye’de de halihazırda devam eden projelerimiz var.” diyor.

Başa dön tuşu