RTÜK Başkanı’ndan Netflix ve Blu TV yorumu

Radyo ve Televizyon Üst Konseyi (RTÜK) Lideri Ebubekir Şahin, internet yayıncılığı hakkında kabul edilen yeni düzenlemeye dair görüşlerini Hürriyet gazetesi müellifi Ahmet Hakan ile paylaştı.

RTÜK Lideri’nden Netflix ve Blu TV yorumu

Ahmet Hakan’a açıklamalarda bulunan Şahin, dijital platformların zirve yöneticileriyle görüştüklerini ve bağlantı halinde olduklarını açıkladı. “Bu platformların yöneticileri, lisanslama için gerekenleri yapmaya hazırlar” dedi.

Düzenleme tüm interneti kapsamıyor

Öte yandan kamuoyunda yanlış anlaşılan bir mevzuyu da düzelten RTÜK Lideri; “Yönetmelik, tüm interneti kapsamıyor. Düzenleme internet üzerinden radyo-televizyon yayıncılığı yapacak kuruluşları ilgilendiriyor” dedi.

Kişisel özgürlük alanlarının kıymetli olduğunun altını çizen Şahin şunları söyledi: “Platformlarla ilgili yapacağımız denetlemeler, hayatın doğal akışına karşıt düşecek formda asla olmayacaktır. Şahısların özgürlük alanları bizim için çok pahalı ve manalıdır. Kontrol başladığında bugün koparılan fırtınaların gereksizliği, acımasız tenkitlerin haksızlığı ortaya çıkacaktır.

Vergi yükümlülüğü yok

Şahin bu platformların vergi vermediğini belirterek buna bir son verileceğini de belirtti. “İnternet tabanlı yayın yapan şirketlerin, hiçbir vergi yükümlülüğü yoktu. Tüzel hiçbir sorumlulukları yoktu. Buna son veriliyor.”

Şahin kelamlarını “Çocuklarımızın, gençlerimizin ruhsal ve fizikî gelişim süreçlerini etkileyecek içeriklere karşı natürel ki önlem alacağız. İşin bu kısmına kıymet veriyoruz” diyerek bitiriyor.

Ahmet Hakan’ın yazısına Hürriyet internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu