Sağlık Bakanlığı’ndan 81 İle Kızamık Hakkında Talimat

Sağlık Bakanlığı, son günlerde gündemde olan kızamık salgını hakkında 81 il valiliğine yeni bir yazı gönderdi.

Türkiye’de yakın zamanda başlayan “kızamık salgını” gündeminde yeni gelişme yaşandı. Sağlık Bakanlığı, özellikle çocuklarda aşıların tamamlanması için 81 ile talimat verdi.

Söz konusu yazıda Bakanlık, aşıların tamamlanması gerektiğini, eksik aşılı ve aşısız kişilere ulaşılmasının önem arz ettiğini ifade etti.

18 Ağustos Güncelleme: 81 ile yeni bir yazı gönderildi:

kızamık
“Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında yürütülen kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşı kapsayıcılığının ülke genelinde artırılması için eksik aşılı ve aşısız kişilere ulaşılması önem arz etmektedir. Eksik aşılıların yoğun bulunduğu tespit edilen yerlerde il sağlık müdürlüklerinin koordinasyonunda ilçe sağlık müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezleri tarafından oluşturulacak mobil ekipler aracılığıyla aşısız ve eksik aşılı çocukların aşılarının tamamlanması sağlanmalı.

26 Haziran: Sağlık Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen yazı:

“Dünya genelinde son yıllarda yaşanılan aşı kapsayıcılığındaki düşüşler, zayıflamış kızamık sürveyansı ve Covid-19 nedeniyle aşılama faaliyetlerinde meydana gelen kesintiler ve gecikmelerin yanı sıra 2022-2023 yıllarında devam eden vakalar, kızamığın dünyanın her bölgesinde tehdit olabileceği anlamına geldiği, dünya sağlık örgütü tarafından bildirilmiştir. Ülkemizde de son dönemlerde kızamık vaka bildirimleri yapılmaktadır. Bu nedenle kızamığa karşı alınabilecek önlemlerin bir kez daha hatırlatılmasına ihtiyaç duyulmuştur.”

19 Haziran: Fahrettin Koca’nın açıklaması:

Kaynak :
https://t24.com.tr/haber/saglik-bakanligi-ndan-kizamik-alarmi-81-ile-yazi-gonderildi,1125570

Başa dön tuşu