Samsung’un gelecekte üreteceği ekranlar akıllı saatlere işlevsellik kazandıracak

Samsung’un gelecekteki ekranları nihayet akıllı saatlere daha kapsamlı sıhhat izleme fonksiyonları sağlayabilir. Yakın tarihli bir aktiflikte Güney Koreli şirket, kan basıncı izleme ve tüm ekran parmak izi taraması üzere özellikler de dahil olmak üzere hepsi bir ortada Sensör OLED’in umut verici birtakım atılımlarını gösterdi.

Apple, gerçek kan basıncı sensörlerini Watch Serisine nasıl entegre edeceğini hala çözemeye çalışırken Samsung şimdiden bir adım önde olduğunu kanıtladı. Samsung Display’in CEO’su JS Choi, şirketin OLED 2.0 isimli yeni jenerasyon ekran üzerinde çalıştığını açıkladı. Ve yedekte ihtilal niteliğinde özelliklerle 2025’te hazır olabilir.

Şirket yöneticisi üm ekran alanının birden fazla parmak izi girişini tıpkı anda taramasına müsaade veren, Samsung’un yeni geliştirdiği organik fotodiyot sensöründen bahsetti. Şirkete nazaran bu, tek bir parmak profilini kaydetmeye kıyasla güvenlik düzeyini 2,5 milyar kat büyük ölçüde artıracak.

Biyosensörlü Samsung Galaxy akıllı telefon

Ancak daha da değerlisi, yaklaşan ekranların, en büyük taşınabilir üreticisinin, kullanıcıların kan basıncı ve kan şekeri (glikoz) düzeyleri üzere sıhhat datalarını ölçmek için biyosensörler eklemesini mümkün kılacağından bahsedildi. Birebir vakitte, bu ekranlar 5G antenlerini barındırarak ilişkiyi daha da geliştirebilir ve akıllı telefonların kapladığı alanı azaltabilir.

Samsung, eşlik eden metodoloji yahut yanlışsız okumaların nasıl üretileceği üzere tüm teknik ayrıntıları açıklamadı. Referans olarak, Galaxy Watch 5 Pro, kalibrasyon için evvel harici bir monitör gerektirerek kan basıncının okunmasını sağlar. Meslektaşımız Stefan Möllenhoff’un incelediği Ultrahuman’ın Cyborg M1 glikoz monitörü, kullanıcının metabolizmasını izlemek için invaziv olmayan bir iğne kullanıyor.

Bunun yanı sıra Apple’ın da kan basıncını ölçebilen bir saat tanıtması da bekleniyor. Son iki patent, Cupertino şirketinin bu tıp teknolojileri uygulayabileceği çeşitli yolları gösteriyor. Maalesef bu özelliği ne vakit görebileceğimiz şimdi belirli değil. Bunun bir akıllı saat yahut giyilebilir aygıt satın almadan evvel değerli bir fonksiyonellik olduğunu düşünüyor musunuz?

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu