Schengen Vizesi Dijitalleşiyor – Webtekno

Avrupa Birliği, Schengen vizesi başvurularının dijitalleşmesi için uzlaşmaya gidildiğini duyurdu. Yeni kurallar yürürlüğe girdiğinde başvurular, Avrupa Birliği’nin bir platformu üzerinden yapılabilecek. Vizeler, şifreli barkodlar olarak verilecek.

Son zamanlarda Türklere verilmemesiyle gündemde olan Schengen vizesiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Avrupa Birliği, yaptığı bir açıklamada vizenin verilme sürecinde önemli değişikliklere gitmeye hazırlandığını duyurdu.

Avrupa Komisyonu tarafından paylaşılan açıklamaya göre Schengen vizesi konusunda Avrupa Parlamentosu ve konseyi uzlaşmaya vardı. Anlaşma, vize başvurularının dijitalleşmesini sağlayacak.

Vize başvuruları online yapılacak, vizeler barkod olarak verilecek

Uzlaşılan kurallar, Schengen vizesinin dijitalleşmesini sağlayarak AB üyesi olmayan ülkelerin vize alma sürecini modernleştirmeyi ve basitleştirmeyi amaçlıyor. Mevcut sistem, hem vatandaşlar hem de devletler için ek masraflar yaratan evrak işlerine dayanıyor; yeniliklerle de bu durum azaltılmak isteniyor.

Açıklamaya göre yeni yasa yürürlüğe girdiğinde Schengen vizesi başvurusu çevrim içi olarak yapılabilecek. Başvurular bir Avrupa Birliği’nin bir platformu üzerinden bu başvuruları gerçekleştirebilecek.

Başvuru platformunda kullanıcılar güvenli bir hesap yoluyla gerekli belgeleri yükleyerek ve ücreti ödeyerek başvuruda bulunabilecek. Buna ek olarak platformda sorulara yanıt verebilecek bir sohbet botu da bulunacak. Sadece ilk kez başvuranlar, biyometrik verileri geçerli olmayanlar ve yeni seyahat belgelerine sahip olanların fiziksel olarak konsolosluklara gitmesi gerekecek.

Fatih Altaylı, Türklere Neden Daha Az Vize Verildiğini Açıkladı

Öte yandan pasaportlara yapıştırılan vize etiketlerinde de önemli bir değişiklik olacak. Vize etiketleri, yerini şifreli 2D barkodlardan oluşan dijital Schengen vizelerine bırakacak. Bu, uzun süreli vizeler için de geçerli olacak.

Başa dön tuşu