ScottishFold Cinsi bilinmesi gerekenler merak edilenler

ScottishFold Bilinmesi Gerekenler ve Merak Edilenler hakkında tüm ayrıntıları sizler için bir ortaya derledik. Dünyanın en tanınan evcil kedi cinslerinden biri olan ScottishFold kediler, şirinliği ve hoşluğu ile dikkat çekmektedir.

Özellikle mesken yaşantısına olan uyumlu karakteri ve davranışları ile tanınan bir kedi ırkıdır. Yüksek zekâsı ile dikkat çeken ScottishFold kediler, çocuklar ile mükemmel bir oyun arkadaşı olabilmekte ve anlaşabilmektedir.

Kendiliğinden mutasyona uğrayarak meydana gelen bir kedi cinsi olan ScottishFold’un en besbelli özelliği ise kırık kulak yapısıdır. Emsal ırkdaşı olan ScottishStraight kedilerin ise kulakları diktir.

Sizler de ScottishFold cinsi kediler hakkında tüm merak edilenleri öğrenmek istiyorsanız yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

ScottishFold Acı Çeker Mi?

ScottishFold cinsi kedilerin, öbür pek çok kedi ırklarında olduğu birtakım genetik sıhhat sıkıntıları yaşadıkları bilinmektedir.

Ancak ScottishFold kediler çiftleşme periyodunda kendine en yakın olan cinsteki kediler ile çiftleştirilmelidir. Bu sayede genetik olarak yaşadığı sıhhat problemleri, yavrularına aktarılmamaktadır.

Özellikle ScottishFold cinsi ile British Shorthair ve ScottishStraight cinsinin çiftleştirilmesi uygundur. Bu çiftleştirme sonucunda dünyaya gelen yavrular ırk olarak sağlıklı biçimde acı çekmeden hayatlarına devam etmektedir.

Eklem hastalığı, kıkırdak yahut başka genetik hastalıkların yavrulara aktarılmaması için yalnızca bu cins kedilerin birbiri ile çiftleştirilmesine dikkat edilmelidir. Bu eşleşme sonrasında doğacak olan yavrular, daha sağlıklı olacak ve görünüm olarak da farklılık meydana gelmeyecektir.

Ayrıca dünyaya gelecek olan yavru kedilerin sıhhat problemleri yaşamamaları için ScottishFold kedilerin tıpkı cins ile eşleşmemesine de dikkat edilmelidir.

Oldukça güçlü bir iskelet yapısına sahip olmasına rağmen genetik hastalıklardan ötürü bazen ağrılı bir hayat sürmek zorunda kalabilirler.

Yavru periyodundan itibaren tertipli olarak sıhhat denetimlerinden geçmesi hayli kıymetlidir. Şayet ScottishFold kedi sahiplenmek istiyorsanız, kesinlikle yavru kedinin ebeveynlerinin hangi cins oldukların da öğrenmelisiniz.

Bu sayede yaşayabileceği genetik sıhhat meseleleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Erken periyotta ve veteriner denetiminde, kedinizin daha rahat bir hayat sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kısaca toparlamak gerekirse; ScottishFold çeşidi kediler ScottishFold ile eşleşirse doğacak yavrular acı çeker ve sıhhat meseleleri olur, başka tipler ile eşleşir ise doğacak yavrularda acı çekme ve genetik rahatsızlık durumu kelam konusu olmayacaktır.

ScottishFold Hangi Cinsle Çiftleşir?

ScottishFold cinsi kedilerin kulaklarındaki eklem zayıflığından ötürü genetik, çiftleştirmek için eş seçiminde epey dikkatli olmalısınız. Bilhassa ScottishFold kedilerin çiftleştirilmesi sırasında mutlaka birebir cins kediler tercih edilmemelidir.

Çünkü Fold ve Fold eşleşmesi sonrasında dünyaya gelecek olan yavrularda kesinlikle genetik sıhhat problemleri çıkacaktır.

Bu sıhhat meselelerinin devamının önüne geçilebilmesi için kesinlikle, British Shorthair,British Longhair yahut ScottishStraight ırkları tercih edilmelidir.

Sağlıklı yavruların dünyaya gelmesi için tercih edilen bu üç cins ScottishFold ile de yakından benzerlik taşıyan ırklardır. Ayrıyeten ScottishFold cinsi kedilerin kendi cinsleri ile çiftleştirilmesi de memleketler arası kuruluşlar ve federasyonlar tarafından da yasaklanmıştır.

ScottishFold cinsi kedilerin kendi cinsi ile çiftleşmesi sonucu dünyaya gelen yavrularda, bilhassa eklem ve kıkırdak rahatsızlıkları sıklıkla görülmektedir.

Ayrıca iskelet yapılarında bozukluklarda görülmektedir. ScottishFold cinsi kedilerin kıvrık kulak yapısına sahip olması da aslında kulak kıkırdak yapısının zayıflığındandır.

ScottishFold kedinizi çiftleştirmek ve ırksal özelliklerini de muhafazaya devam etmek için mutlakaBritish Shorthair,British Longhair ya da ScottishStraight ırkları ile eşleşme yapmalısınız.

ScottishFold Ne Vakit Çiftleşir?

ScottishFold kedi cinsleri, benzeri kedi ırklarına göre ergenliğe biraz daha geç girmektedir. Ayrıyeten yetişkinlik periyoduna de geç ulaştığı için birinci 9 aydan evvel mutlaka eşleşme yaptırılmaması tavsiye edilmektedir.

ScottishFold kediler için en sağlıklı çiftleşme devrinin ise 12. aydan evvel olmadığını da belirtmek gerekmektedir. Ayrıyeten erkek ve dişi ScottishFold kedilerin de gelişimlerini tamamlama mühletleri birbirinden farklıdır.

Erkek kediler çiftleşme için biraz daha erken olgunluğa erişiyor olsalar da dişi ScottishFold kediler için en sağlıklı müddet 15. aydır. Erkek kedilerin çiftleşmesi için kesinlikle 12. ay beklenmelidir. Bu sayede hem ScottishFold kedinizin hem de doğacak olan yavruların sıhhatini riske atmamış olursunuz.

ScottishFold kedilerin kızgınlık yahut çiftleşme periyodunda kesinlikle veteriner denetiminden geçmesi tavsiye olunur. Genel sıhhat denetimlerinden geçtikten sonra çiftleşmesi, dünyaya gelecek olan yavruların da sıhhatini yakından ilgilendirmektedir.

ScottishFold Dişi Kediler Ne Vakit Çiftleşmelidir?

ScottishFold dişi kedilerin genel sıhhat durumu, yaşı ve kilosu ile genetik sıhhat problemleri çiftleşme devrini yakından ilgilendirmektedir. Fakat ScottishFold cinsi dişi kedilerde çiftleşme için en uygun olgunluk periyodu 15. ay ve sonrasıdır. Kedinizin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi için kesinlikle 15. aydan sonra çiftleşmesine yardımcı olmalısınız.

Erkek ScottishFold Kedi Ne Vakit Çiftleşir?

Erkek ScottishFold kediler ise dişilere göre 12. aydan sonra yetişkinlik periyoduna geçebilir. Çiftleşme için de 12. aydan sonra uygun bir cins ile eşleşme yapılması uygundur.

Ayrıca geç olgunluğa giren erkek ScottishFold kediler 12. aydan sonra kızgınlık periyoduna girdiklerini, koku bırakmak için etrafa işeme alışkanlığı ile de belirli edebilmektedir.

ScottishFold Ne Yer?

ScottishFold öteki tüm kedi cinslerinde olduğu üzere etçil özellikleri ile ön plandadır. Ayrıyeten eklem ve kıkırdak rahatsızlıklarına olabileceği için için beslenme konusunda biraz daha dikkatli olunmasında fayda olacaktır.

ScottishFold kedilerin günlük güç muhtaçlıklarını karşılayacak seviyede kaliteli ve kâfi vitamin ve mineral takviyesi sunan kuru ve yaş mamalar tercih edilmelidirekstra olarak eklem güçlendirici kalsiyum ve vitamin desteği alınmasında yarar olacaktır.

Ancak ScottishFold kediler hareket manasında biraz daha pasif oldukları için obezite sorunu ile karşı karşıya kalabilirler.

Et yüklü olan kuru ve yaş mama seçimlerinizde kesinlikle protein oranı fazla olmayan mamaların tercih edilmesi daha yanlışsız bir seçim olacaktır.

Ayrıca kaliteli mama seçimi de ScottishFold cinsi kedilerin sıhhatlerini direkt olarak ilgilendiren bir husustur.

Gerek eklem rahatsızlıkları, gerek tüy dökme üzere sorunların artış göstermesinin en değerli nedeni kalitesiz ve yetersiz içeriğe sahip olan mama seçimidir.

ScottishFold cinsi kediler için en uygun ve en kaliteli mama markaları içerisinde Royal Canin, Acana, Hills, Orijen, Pro Plan, BritCare ve N&D markaları yer almaktadır. Bu kaliteli markaların kedi mamaları çeşitleri içerisinden et yüklü olan kuru ve yaş mamalar, ScottishFold cinsi kediler için ülkü bir seçim olacaktır.

ScottishFold Mama Dışında Ne Yer?

ScottishFold kedilerin diyet programları ve beslenmesi en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Başka kedi cinslerinde olduğu üzere ScottishFold kediler için de yalnızca kaliteli ve cinse özel olarak üretilmiş olan kedi mamaları tercih edilmelidir.

Kuru ve yaş mama dışında, ScottishFold kedilere katiyen mesken yemeği verilmemelidir.

Sıhhatleri açısından büyük risklerin oluşmasına neden olabilecek olan mesken yemekleri yerine özel olarak üretilen kedi mamaları tercih edilmelidir.

Gelişimini daha sağlıklı bir biçimde sürdürmek için denetimli olarak barf mamada verilebilir.

Eğitim sırasında sık olmamak kaydı ile ödül mamaları da ScottishFold kediler için ülkü bir seçimdir.

Bunlara ek olarak kefir yahut yoğurt üzere mesken besinlerinin ortada bir ve çok az ölçüde verilmesi uygun görülebilmektedir.

ScottishFold Yavru Ne Yer?

ScottishFold yavru kedilerin daha sağlıklı ve kaliteli bir ömür sürmesi için, yavru devrinde beslenme alışkanlıklarına çok dikkat edilmelidir.

Özelikle bu devirlerde en kaliteli ve ırkı ile yaşına uygun kedi mamaları tercih edilmelidir.

Yavru periyodunda muhakkak ek bir besin yahut mesken yemeği verilmesi tavsiye edilmemektedir.

Ancak gelişimine katkıda bulunması açısından veterinerinizin de uygun görmesi takdirinde ek vitaminler de tercih edilebilir.

Kaliteli vitaminler ve et ve protein yüklü kuru ve yaş mamalar ScottishFold yavru kediler için kâfi bir beslenme tertibi olacaktır.

ScottishFold yavru kedilerin en az 2 aylık oluncaya kadar yalnızca anne sütü alması da epey değerlidir. Bu periyottan sonra yavaş yavaş kaliteli ve yüksek besin bedellerine sahip olan kuru ve yaş mamaya geçiş yapılmalıdır.

ScottishFold Nasıl Üretildi?

ScottishFold kediler kendilerine has dış görüşüşleri ve karakterleri ile pek çok kedi cinsinden ayrılmaktadır. Her ne kadar mutasyon sonucu ortaya çıkan bir kedi cinsi olsalar da ScottishFold kediler özel üretim değildir.

ScottishFold kedilerin geçmişine bakıldığında, kökenlerinin 1961 yılına uzandığı görülmektedir.

Bu tarihte yaşayan İskoçyalı bir çiftçinin ahırında bulunan ve ahır kedisi olarak hayatını sürdüren Susie isimli kedinin, ScottishFold’un atası olduğu düşünülmektedir.

Susie isimli kedinin, bölgede hayatını sürdüren farklı bir kedi cinsi ile çiftleşmesi sonucunda ortaya ScottishFold kedi cinsi çıkmıştır.

ScottishFold kedilerin melez bir kedi cinsi olduğunu söylemek daha hakikat olacaktır. Lakin birinci olarak doğan yavruların bilhassa kulak kırıklığı ile dünyaya geldiği bilinmektedir.

İlerleyen yıllarda ise, misal cinslerle ile çiftleştirilmeye devam edilen ScottishFold kedilerden daha sağlıklı yavrular doğmaya başlamış ve günümüze kadar da ulaşmıştır.

Dünya çağında da en tanınan kedi çeşidi olarak bilinen ScottishFold kediler kedi meraklıları tarafından ilgi görmektedir.

ScottishFold Ne Kadar Yaşar?

ScottishFold kedi çeşitlerinin ömrü ne kadar sorusu sıklıkla merak edilmektedir. ScottishFold kedi çeşitleri sağlıklı bir ortamda ve uygun kalitedeki mamalar ile beslendiği takdirde ortalama olarak 9 ile 11 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Ancak ScottishFold kedi cinsleri başta eklem ve kulak enfeksiyonları olmak üzere, farklı genetik hastalıklara sahip olabilme mümkünlüğü vardır. Bununla birlikte hareket etme özellikleri çok etkin olmadığı için, pek çok ScottishFold çeşidi kedinin obezite sorunu yaşadığı da görülmektedir.

Düzenli bir beslenme programı yanı sıra bakımına da dikkat edilmesi ScottishFold kedilerin hayat mühleti ile yakından ilgilidir. Günlük antrenman yaptırılması, tüy, tırnak kulak ve göz bakımı onların daha sağlıklı bir hayat sürmesi açısından epeyce değerlidir.

ScottishFold kedilerin uzun mühlet ve sağlıklı bir formda ömürlerine devam edebilmeleri için tertipli olarak sıhhat denetimlerini ve aşılarını yaptırmalısınız.

Özellikle ScottishFold kediler ilerleyen yaşlarda farklı eklem ve kalp problemleri da yaşayabilmektedir. Lakin veteriner denetimlerini aksatmamanız ve bakımı ile beslenmesine dikkat etmeniz, onların konforlu yaşamasına yardımcı olacaktır.

ScottishFold Fiyatları

ScottishFold tipi kediler tanınan olmasına rağmen az kedi cinslerinden biridir. Bunun için de fiyat aralıkları öteki kedi cinslerine oranla biraz daha farklı olabilmektedir. Pekala, ScottishFold fiyatları ne kadar?

İnternetten kısa bir araştırma yaptığımız vakit ScottishFold fiyatlarının aşikâr kriterlere nazaran değişiklik gösterdiği sonucuna vardık.

ScottishFold fiyatları için net bir ölçüden bahsetmek epey güçtür. Zira hem ScottishFold kedinin yaşı, rengi ve cinsiyeti hem de sıhhat durumu ve kilosu üzere pek çok etkene nazaran ScottishFold fiyatları farklılık gösterebilmektedir.

Yavru ScottishFold kedilerin şeceresi, ebeveynlerinin safkanlığı üzere durumlar fiyatların yükselmesine neden olabilmektedir.

ScottishFold kedilerin tüy yapıları rengi ve cinsiyeti fiyatlara direkt olarak tesir eden en kıymetli özelliklerdendir. Bilhassa duman grisi ve beyaz renkteki ScottishFold kediler fiyat olarak en yüksek aralıkta olabilmektedir.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu