Sporcular Neden Sürekli Yere Tükürüyor?

Hangi spor müsabakasını izlerseniz izleyin, oyuncuların ara sıra yere tükürdüğünü görebilirsiniz. Ardındaki sebebi yine bilim açıklıyor.

Özellikle futbol maçlarında, yere tüküren oyuncuları sık sık görmek mümkün. Bu durum yalnızca futbolculara özel değil, diğer sporcularda da görebiliyoruz aslında.

Peki hepsinin ortak yaptığı bu hareketin sebebi ne olabilir? Açıklayalım.

Tükürük salgıları değişiyor.

ronaldo

Egzersiz yaparken tükürüğe salgılanan protein miktarı, tükürüğü daha kalın ve yutulması zor bir hâle sokabiliyor. İşte bu mukus kimi zaman ağızda birikiyor ve rahatsız edici bir hâl alıyor. Sporcular da tükürerek ağızlarını temizleyebiliyor.

Ayrıca egzersiz sırasında fazla terledikleri için fazla miktarda su ile elektrolit (vücut sıvılarında pozitif veya negatif elektrik yükü (iyonları) taşıyan partiküller oluşturan kimyasal bileşikler) kaybediyorlar. Bu yüzden ağızlarında metalik ya da tuzlu bir tat oluşabiliyor. Hâliyle tükürme isteği geliyor.

Ağız kuruluğu da yadsınamaz.

tükürük

Sporcuların fiziksel aktivitesi yüksek seviyelerde olduğundan, hızlı ve ağızdan nefes aldıklarında ağızlarının kurumasına şaşırmamak gerek. Ortaya çıkan kuruluk ve yapışkanlık hissini tükürerek atıyorlar yani.

Bambaşka nedenlerden yapanlar var.

messi

Kimi sporcu, tükürmeyi alışkanlık hâline getiriyor veya rahatlatıcı bir ritüel olarak yapıyor. Her ne kadar dışarıdan çirkin dursa da bunlar gibi sebeplerden tükürükleriyle sık sık göz göze geliyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bazı Futbolcuların Antrenmanlarda Ağzına Taktığı Bu Tuhaf Cihaz Ne İçin?

Futbolcuların Maçtan Önce İçtikleri Bu Özel İçecek Neyin Nesi? Icardi Bile İçiyor!

Başa dön tuşu