Sürükleyici Macera Kitapları Önerileri

Evde pijamalarınızla otururken bir kitabın kapağını açıp da kendinizi bambaşka bir dünyada bulmayı seviyorsanız macera hikayelerini ve romanlarını seviyorsunuz demektir. Gelin sayfaları uçarcasına çevirerek okuyacağınız her cümlesi heyecan dolu macera kitapları önerilerine yakından bakalım.

Edebiyat büyülü bir sanat. Beyaz kağıt üzerinde mürekkep lekeleri var ve onları okuyarak bir hayal dünyasına giriyoruz. Bilim kurgu, korku, fantastik gibi edebi türler aslında macera ana başlığı altında toplanabilir. Çünkü bir kitap sizi kıyamet sonrası bir dünyaya, sihirli bir evrene, geçmişin karanlık dehlizlerine ya da yaşanması mümkün olmayan bir geleceğe sürüklüyorsa bunun adı macera değil de nedir?

Açık konuşalım, sizin için hazırladığımız macera kitapları listesi herkese hitap etmeyecek ve beğenmeyenler olacak, olabilir. Fakat bu listeyi incelerken yalnızca şunu düşünün, bugüne kadar okumadığınız bir şey görüyor musunuz? Görüyorsanız tebrikler, macera kitapları önerileri listemiz işe yaradı ve sizin için bugün olmasa bile ileride okuyabileceğiniz bir kitabın kıvılcımını attık. Buyrun listeye geçelim

Soluksuz okuyacağınız macera kitapları önerileri:

  • Da Vinci Şifresi – Dan Brown 
  • Harry Potter serisi – J. K. Rowling 
  • Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları serisi – Ransom Riggs 
  • Sherlock Holmes Bütün Hikayeleri – Sir Arthur Conan Doyle 
  • Denizler Altında Yirmi Bin Fersah – Jules Verne
  • Don Kişot – Miguel de Cervantes
  • Metal Fırtına serisi – Orkun Uçar / Burak Turna
  • Robinson Crusoe – Daniel Defoe 
  • Yolda – Jack Kerouac 
  • Mahşer – Stephen King

Dünyanın en çok okunan romanlarından: Da Vinci Şifresi

Da vinci şifresi

Yayımlandığı ilk haftadan itibaren bütün dünyada çok satanlar listesine girmeyi başarmış olan Dan Brown imzalı Da Vinci Şifresi, bugün bile hala dünyanın en çok okunan romanları arasındadır. Bir ölüm haberi üzerine Lovre müzesinde yapılan araştırma bir Da Vinci tablosunu işaret etmektedir. Herkesin Mona Lisa olarak bildiği bu eser incelendikçe aslında ortaya düğüm içinde düğüme boğulmuş bir gizem çıkacaktır. 

Da Vinci Şifresi’ni daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Harry Potter serisi

İlk kitabı 1997 yılında yayımlanan ve ilk günden beri özellikle genç okurların favorisi olan 7 kitaplık Harry Potter serisi, sinemaya 8 filmlik bir seri olarak uyarlandı. J. K. Rowling tarafından kaleme alınan seride genç Harry Potter’ın büyücülük okulu Hogwarts’a girmesi sonrası geçmişinin karanlığının aydınlanmasının hikayesini okuyoruz. Seri, her yaştan okuyucuya hitap eden fantastik bir macera. 

Harry Potter serisini daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

5 ana kitap ve 1 yan hikayeden oluşan Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları serisinde sıra dışı yeteneklere sahip olan ama zamansız bir yerde oldukları için çocuk olarak kalmış kişilerin fantastik macerasına konuk oluyoruz. Serinin yazılış hikayesi ise ilginç. Ransom Riggs sahaflardan sıra dışı fotoğraflar topluyor ve bunlar üzerine bir hikaye kurguluyor. Yani seriyi okurken karşınıza anlatılan karakterin gerçek bir fotoğrafı çıkıyor, tabii hikayesi kurgu.

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’nı daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sherlock holmes

İskoçyalı yazar Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan polis dedektifi Sherlock Holmes karakteri ile ilk kez 1887 yılında tanıştık. O günden beri kahramanımız sayısız roman ve hikayede gizemli olayları çözdü. Aynı zamanda filmleri, dizileri, çizgi romanları ve animasyonları da olan Sherlock Holmes’un Türkçeye çevrilerek yayımlanan 4 romanı ve 56 hikayesi bulunuyor. 

Sherlock Holmes Bütün Hikayeleri’ni daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Bilim kurgu, fantastik ve macera türünün gelmiş geçmiş en başarılı yazarlarından bir tanesi olan Jules Verne imzalı Denizler Altında Yirmi Bin Fersah romanı, okuyucuyu Kaptan Nemo’nun denizaltısı ile birlikte okyanusun derin sularına götürüyor. Bir deniz canavarının haberini duyan bilim insanları bir ekip toplar ve denizaltıya binerek bu canavarı bulmaya çalışırlar. 

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’ı daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Değirmenlere karşı birer yitik savaşçı: Don Kişot

Don Kişot

17. yüzyılın ilk yıllarında Miguel de Cervantes tarafından yazılan ve yayımlanan Don Kişot, ilk modern roman olarak kabul edilir. Yüksek bir hicvi anlatı ile kaleme alınmış olan romanda karakterimiz Don Kişot, okuduğu kitaplar yüzünden şövalyelere özenir ve zırhını kuşanarak düşer yola. Komşusu Sancho Panza’yı da yanına alan çakma şövalye bir köylü kızını da prenses ilan ettikten sonra değirmenlerle savaşacağı bir maceraya atılır.  

Don Kişot’u daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Metal fırtına

İlk kitabını Orkun Uçar ve Burak Turna’nın birlikte kaleme aldığı Metal Fırtına, daha sonra yazarları tarafından iki ayrı seri olarak sürdürüldü. En net tanımıyla Kurtlar Vadisi tadında bir hikaye diyebileceğimiz serinin ilk kitabı duyunca bile tüylerimizi diken diken bir olayla, ABD’nin Türkiye işgali ile başlıyor. Sonrasında yaşananlar ise sayfaların nasıl akıp gittiğini anlayamayacağınız soluksuz bir macera. 

Metal Fırtına’yı daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

On yıllar boyunca yapayalnız: Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

Daniel Defoe tarafından kaleme alınan Robinson Crusoe, 1719 yılında yayımlanmıştır ve kimilerine göre ilk İngilizce roman olarak kabul edilir. Karakterimiz Robinson Crusoe, dünyaya gezmek amacıyla bir gemi yolculuğuna çıkar ve bir kaza sonucu ıssız adaya düşer. Bu adada tam 28 yıl boyunca kalan karakterimiz üzerinden yazar, dönemin modern insanlık anlayışını dillere destan bir anlatımla sorguluyor. 

Robinson Crusoe’u daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Modern bir arayış macerası: Yolda

Jack Kerouac Yolda

Amerikan edebiyatı Beat Kuşağı döneminin en önemli eserlerden biri olan Yolda, modern bir yolculuk macerası anlatıyor. Jack Kerouac tarafından kaleme alınan roman boyunca karakterimiz bambaşka insanlarla tanışıyor, vagonlarda ve barakalarda yatıyor, hedefin değil yolun içinde kendini buluyor. Bir tür arayışın peşinde, hiç durmadan ilerleyen roman boyunca kulaklarınızda hafif bir özgürlük çığlığı duymanız normal.  

Yolda’yı daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dünyanın yüzde 99’u yok oldu: Mahşer

Mahşer

Amerikan edebiyatının usta ismi Stephen King tarafından kaleme alınan Mahşer, okuyucuyu korku dolu fantastik bir maceranın içine konuk ediyor. Dünyada büyük bir salgın olmuş ve nüfusun yüzde 99’u ölmüştür. Geri kalanlar hayatta kalmak için kendilerine bir lider aramaya girişmişlerdir. İki lider adayından biri 108 yaşındaki rahibe Abagail, bir diğeri ise kötülüğün vücut bulmuş hali olan Randall Flagg’dır. 

Mahşer’i daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sayfaları nasıl çevirdiğinizi bile anlayamayacağınız heyecan dolu macera kitaplarından oluşan bir öneri listesi hazırladık. Elbette bu liste çok daha uzun olabilirdi. Listemizde olmasını istediğiniz macera kitaplarını yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Başa dön tuşu