Tarihi ağacı söktü 586 bin dolar ceza yedi!

ABD medyasında çıkan haberlere nazaran, San Francisco’nun kuzeyinde Santa Rosa’da yaşayan Peter ve Toni Thompson çifti, bir kısmı kanunla müdafaa altında bulunan 137 dönüm topraklarına yeni bir konut yaptırdı. Çift, toprakta bulunan 180 yıllık meşe ağacını yerinden söktürüp yeni yaptıkları konutun yakınına dikmek için müteahhitle anlaştı.

Tarihi ağacı söktü 586 bin dolar ceza yedi!

İş makineleri ile sökülüp yeni yerine dikilen asırlık ağaç, burada kuruyunca bölge etraf muhafaza yetkilileri olay yerinde inceleme yaptı ve meşe ağacı ile etraftaki öbür ağaç ve yeşilliklere verdikleri ziyandan ötürü çifti dava etti.

Sonoma County Yüksek Mahkemesi, Thompson çiftini, müsaade almaya gerek duymadan çevre koruma yasasına karşı “mağrur bir biçimde saygısızca davranıp kasıtlı ve bilerek” ihlalde bulundukları gerekçesiyle 586 bin dolar cezaya mahkum etti.

Thompson çiftinin, mahkeme kararından sonra kelam konusu araziyi 8 milyon 450 bin dolara satışa çıkardığı kaydedildi. Pekala ya siz verilen ceza hakkında ne düşünüyorsunuz? Cezanın ölçüsü sizce ders verici nitelikte mi yoksa biraz abartılmış mı? 

Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Başa dön tuşu