Teknoloji devlerine Dijital Hizmet Vergisi geliyor!

Fransa’nın akabinde Türkiye’de de dijital hizmet sunan şirketlere yeni bir vergi getirilmesi gündemde. Buna nazaran Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Google üzere memleketler arası teknoloji şirketleri internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve reklamlarla parayla indirilen oyun, müzik ve görüntü üzere hizmetlerden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7.5 oranında Dijital Hizmet Vergisi ödeyecek.

Teknoloji devlerine Dijital Hizmet Vergisi geliyor!

Ak Parti’nin üzerinde çalıştığı yeni vergi paketinde yer alan düzenlemeye nazaran vergi mevzuatına eklenecek yeni bir kavram ile Dijital Hizmet Vergisi getiriliyor. Buna nazaran teknoloji devleri internet üzerinden verdikleri hizmetler için yüzde 7.5 oranında vergi ödeyecekler. Öte yandan Cumhurbaşkanı’na bu vergi oranını yüzde 1’e kadar indirme ya da iki katına çıkarma yetkisi de verildi.

Yeni vergi şimdilik taslak etabında bulunuyor. Dijital Hizmet Vergisi, Türkiye’de en az 20 milyon TL ya da global manada 750 milyon Euro üzerinde hasılat elde eden şirketlere uygulanacak. Bu da Google, Facebook, Amazon, Netflix ve Apple üzere ABD merkezli teknoloji devlerinin bu vergiye tabi olacağı manasına geliyor.

Alınacak bu vergi muhtemelen bu firmaların sunduğu hizmetlerin fiyatlarının artmasına yol açacak bir gelişme olacak. Çünkü bu biçim vergilerin eklenmesi geçmişte bu şekil hizmetlerin fiyatlarının artmasına neden olmuştu. 

Başa dön tuşu