Televizyonlarda 8K dönemi başladı!

Teknoloji devi LG, Güney Kore’de dünyanın birinci 8K OLED TV’sinin satışına başladığını resmi olarak duyurdu. Kuzey Amerika ve Avrupa’da ise satışlar yılın ilerleyen periyotlarında başlayacak. LG’nin en büyük OLED TV olan 88Z9 8K OLED TV, özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

Televizyonlarda 8K devri başladı!

88 inç OLED TV’deki imajlar, 8K Ultra HD (7680 x 4320) çözünürlük sayesinde hiç olmadığı kadar netlik sunuyor. Bu netlik Full HD’nin piksellerinin 16 katına ve UHD’nin de 4 katına eşit derecede diyebiliriz. LG’nin yeni kuşak televizyonu şirketin ikinci kuşak A9 8K akıllı işlemcisinden gücünü alıyor.

Bu işlemci derin öğrenme algoritmaları ile milyonlarca içeriği tahlil ederek imaj ve ses kalitesini yükseltebiliyor. Böylece kullanıcıya en yeterli tv tecrübesi sunuyor.

İşlemci ayrıyeten ortam ışığını tespit eden bir ışık sensörünün takviyesiyle birlikte imgenin parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor. LG 88Z9 model ismi ile karşımıza çıkan aygıt, etkileyici ses performansıyla da izleyenlerin, imajla daha fazla bütünleşmesini sağlıyor.

Sanal 5.1 surround ses sağlayacak formda iki kanallı sesi karıştırabilen akıllı bir algoritma ile destekleniyor TV. Sinemalarda düzgünleştirilmiş ses efektleri, müzikte derin bas ve spor müsabakalarında daha anlaşılır ses oluşturmak üzere özelliklerde uğraşı. 

LG 8K OLED TV, Dolby Vision ve Dolby Atmos dayanağı ile geliyor. Her bir objenin sesini üç boyutlu bir ortamda sunan Dolby Atmos ses teknolojisi etrafınızdaki akustiği güçlendirerek sesin sizin etrafınızda 360 derece hareket etmesini sağlıyor ve bulunduğunuz ortamı her istikametten sarıyor. Firma 8K TV sahiplerine derinlemesine bir sinema tecrübesi sunmayı amaç olarak belirlemiş adeta kendisine. 

Televizyon ayrıyeten ALLM’i (otomatik düşük gecikme müddeti modu), değişken yenileme oranı (VRR) ve eARC’yi (iyileştirilmiş ses dönüş kanalını) de destekleyen altyapıya sahip. Aygıtın ön sipariş fiyatı şimdilik 34,000 dolar olarak açıklanmış durumda. 

Çıkış fiyatı ise 42,000 dolar olacak. Pekala ya siz TV hakkında ne düşünüyorsunuz? 8K periyodu resmi olarak LG ile başladı diyebiliriz. Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Başa dön tuşu