Temassız ödemelerde işlem limiti 120 TL’ye yükseliyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) datalarına nazaran; her 5 iş yerinin 3’ünde temassız ödeme kabul edilebiliyorken, her 10 kredi kartı sürecinden 1’i temassız olarak gerçekleşiyor.

Temassız ödemelerde süreç limiti 120 TL’ye yükseliyor

Ödemelerin çok daha süratli ve kolay yapılmasına imkan sağlayan temassız ödemelere gösterilen ilgi ve itimat giderek artıyor. 1 Ağustos 2019 prestijiyle alışverişlerde kartlar ve taşınabilir aygıtlarla yapılan temassız ödemeler 120 TL’ye kadar şifresiz, bu fiyat üzerinde ise şifreli olarak yapılabilecek.

Türkiye temassız kartları sevdi, günlük temassız süreç adedi 1 milyonu geçti

BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, temassız ödemelere dair dikkat çeken farklı dataları de paylaştı. “Mart 2019’da ay sonu prestijiyle günlük 1 milyon düzeyinde olan temassız süreç adedi yüzde 30 artışla haziran sonunda 1,3 milyon adede, aylık temassız süreç cirosu da yüzde 26 artışla 1,3 milyar TL’ye ulaştı. 3 ay üzere kısa bir müddette gözlemlenen bu artışlar, kart kullanıcılarının ve iş yerlerinin temassız ödemelere olan inancının her geçen gün arttığının değerli bir göstergesidir. Ayrıyeten nakit ile yapılan ödemeler ortalama 16 saniye, temassız kartlarla yapılan ödemeler ise 9 saniye sürüyor. Münasebetiyle temassız ödemeler sürat açısından sunduğu avantaj nedeniyle de kart kullanıcıları ve iş yerleri tarafından tercih ediliyor” diye konuştu.

Her 10 kredi kartı sürecinden 1’i temassız

BKM datalarına nazaran cüzdanımızdaki her 2 kredi kartından 1’i temassız özelliği taşıyor. Bu bilginin alışverişlere de yansıdığı gözlemleniyor. Buna nazaran yüz yüze yapılan her 10 kredi kartı sürecinden yaklaşık 1’i temassız olarak gerçekleştiriliyor. İş yerlerinin de temassız ödemelere olan ilgisi artıyor. Haziran 2019 datalarına nazaran her 5 iş yerinin 3’ünde temassız ödeme kabul edilebiliyor.

1,2 milyon defa taşınabilir temassız süreç yapıldı

Sadece kartlarla değil, taşınabilir aygıtlarla yapılan temassız süreç adedinde de artış gözlemleniyor. BKM dataları 2019 yılının birinci 6 ayında 1,2 milyon adet taşınabilir temassız süreç yapıldığını, bu sayının geçen yılın birebir periyoduna nazaran 2 kat arttığını gösteriyor. Bu yılın başından bu yana taşınabilir aygıtlarla temassız olarak yapılan alışveriş fiyatının ise 52 milyon TL’yi geçtiği görülüyor.

Başa dön tuşu