Tesla Tahminleri Geride Bırakarak 24,3 Milyar Dolar Gelir Bildirdi!

Dev şirket Tesla, 2022’nin dördüncü çeyreğinin Wall Secret gelir iddialarını geçti. Analistler Yaho Finance bilgilerine nazaran, Tesla’nın yaklaşık 24,2 milyar dolar kazanmasını bekliyorlardı. Dünya devi Tesla,  seneyi geçen yılın tıpkı dördüncü çeyreğine nazaran %37 artış ve bir evvelki çeyreğe nazaran %13 artışla 24,3 milyar dolar gelirle kapattı.

Dev elektrikli araç üreticisinin bankada sahip olduğu gelir üçüncü çeyrekte 3.3 milyar dolardan düşük iken dördüncü çeyrek sonunda 1,4 milyar dolarlık hür nakit akışına ulaştı.

Tesla, araçlarında indirim yaptıktan ve fiyatlarında düşüşe gittikten sonra yatırımcılar brüt kar marjları arayışı içindeydi.Tesla genel olarak çeyreği %16 faaliyet kârı ile kapattı ve otomotiv brüt kâr marjı %25,9 ile son beş çeyreğin en düşük sayısı oldu.

Özel sermaye şirketi Patriarch Organization’ın CEO’su Eric Schiffer, TechCrunch’a Ocak ayındaki fiyat indirimlerine atıfta bulunarak, “Görünüm hala talepte bir ölçü daralma olduğunu gösteren birinci çeyrekteki son hareketlere bağlı olacak” dedi.Schiffer, 2023’ün birinci çeyreğinde marjların daha berbat görünebileceğini söylüyor. Tesla şirket idaresi daha çok işletme marjlarına odaklandı lakin tıpkı vakitte dev şirket kısa vadeli otomotiv marjlarının fiyatlardaki düşüşten ve genel enflasyonist ortamdan etkileneceğini de kabul etti.

Çarşamba günü yapılan çıkar görüşmesi sırasında, Tesla’nın finans müdürü Zachary Kirkhorn “İşin öteki alanları ve bilhassa de araç işinden daha süratli büyüyen güç işi daha kıymetli hale geldikçe, burada yüklü olarak kaldıracı çalıştırmaya ve genel masraflarımızın verimliliğini artırmaya odaklanıyoruz” açıklamasında bulundu. 

Fiyatlar düşer düşmez Tesla’ya talep daha arttı

Şirketin fiyatları düşürmesinin akabinde ocak ayının Tesla tarihindeki en güçlü talebi gördüğünü söyleyerek kaygılarını lisana getiren CEO Elon Musk “Aslında talep üretimi aşıyor” biçiminde bir açıklama yaptı.

Bu ayın başlarında dördüncü çeyrekte 405.278 araç teslimatı bildirerek rekor teslimatlar bildiren dev araba üretici, tekrar de üst üste üçüncü çeyrek için Wall Street kestirimlerini kaçırdı. Tekrar birebir biçimde, 2022’de 1,3 milyon araç teslimatı da araba üreticisi için bir rekordu lakin bu sayı Tesla’nın yıllık %50 büyüme ve 1,4 milyon teslimata ulaşma konusundaki rehberliğine ahenk sağlamıyor.

Çarşamba günü gerçekleşen yarar daveti sırasında Musk, Tesla’nın, “2021’in başlarında yönlendirmeye başladığımız %50 YBBO maksadıyla uyumlu olarak” üretimi olabildiğince süratli büyütme ve 2023’te 1,8 milyon otomobile ulaşma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.Bu da bu yıl 2 milyon otomobile ulaşmak demek lakin Musk, piyasa meçhullüğü göz önüne alındığında temkinli davranıyor.

Dünya devi şirket Tesla, ortalama satış fiyatlarının “uzun yıllardır ekseriyetle düşüş eğiliminde olduğunu” ve Tesla’nın yılda birkaç milyon otomobil satan bir şirket haline gelebilmek için “satın alınabilirliğe” öncelik vermeyi hedeflediğini kabul etti.

“Bir Tesla arabası satın almak isteyen çok sayıda insan bunu karşılayamıyor. Hasebiyle bu fiyat değişiklikleri ortalama tüketici için nitekim bir fark yaratıyor.” diyen  Musk, “Fiyat nitekim kıymetli,” diyerek maksadı desteklediğini belirtti. 

Tesla, çeşitli değişiklikler yapacağını belirtti

Musk açıklamalarına, bu yıl Berlin ve Austin’deki yeni gigafactorylerde üretim artışında kendini gösterecek fabrika verimlilikleri, tedarik zincirinin daha âlâ denetimi ve hatta tasarım değişiklikleri üzere maliyet denetim tedbirleri üzerinde çalıştığını belirtti.

Ayrıca Musk, Tesla’nın bu haftanın başlarında, bir pil hücresi tesisi ve bir yarı kamyon fabrikası inşa etmek için Nevada gigafactorysine 3,6 milyar dolar daha yatırım yapmayı planladığını bildirdi.Şirketin birebir vakitte Panasonic üzere üçüncü taraf pil hücresi üreticilerine de güveneceğini bildiren Musk, pil hücreleri açısından, şirketin uzun vadeli maksadının “dahili olarak üretilen 1000 gigawatt saatten fazla pil elde etmek” olduğunu da lisana getirdi.

Kirkhorn, “İleriye dönük eserlerimizin fiyat noktalarının ne olacağını düşünürken, satın alınabilirliği artırmak için bu teşvikleri de kullanmak istiyoruz” diyerek ABD’de üretilen ve ABD’den yahut hür ticaret muahedesi ülkelerinden sağlanan pil bileşenlerine sahip araçlar için MESKEN vergi teşviklerinin de Tesla’nın fiyatlarını düşürmesine yardımcı olabileceğini lisana getirdi.

Araçların maliyetlerini düşürmek gereklidir ve yaklaşan bir sakinlik ve başka araba üreticilerinin artan rekabetiyle karşı karşıya olduğu için araba üreticisi Tesla için de bir mecburilik olacaktır.

Tesla, tıpkı vakitte “özerklik, elektrifikasyon ve güç çözümlerine” odaklanmaya devam ettiğini bildirdi.Dev şirketin güç depolama kolu, 2022’yi şimdiye kadarki “en yüksek düzeyde” dağıtımla tamamladı. Güç depolama dağıtımları, 2021’in 4. çeyreğine nazaran %152 artarak 2,5 GWh’ye yükseldi ve 2022’de toplam 6,5 GWh dağıtım oldu. Tesla, depolama eserlerine olan talebin “tedarik kabiliyetini aştığını” söyledi bundan ötürü Tesla, talebi karşılamak için Lathrop, California’daki 40 GWh Megapack fabrikasında üretimi artırdığını söyledi.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu