Tofaş ve Microsoft’tan dijital dönüşümde örnek proje

Tofaş, teknoloji ve dijitalleşmede yaşanan süratli dönüşüme ayak uydurmak için gerekli olan en kıymetli yetkinliklerden “veriden bedel yaratma” konusundaki yatırım ve projelerini sürdürerek, bu kapsamda “Yapay Zekâ Data Analisti Programı”nı hayata geçirdi.

Tofaş ve Microsoft’tan dijital dönüşümde örnek proje

Tofaş’tan yapılan açıklamaya nazaran, nisan ayında başlayan ve Tofaş çalışanlarına, sürdürülmekte olan yapay zekâ projelerine paralel teknik yetkinlik kazandırmayı amaçlayan projenin birinci adımı, Microsoft ile ortaklaşa yürütüldü.

Program iştirakçilerine Tofaş Fabrikası’nda düzenlenen bir merasim ile sertifikaları takdim edildi. Tofaş Bilgi ve Süreç Teknolojileri Yöneticisi Özgür Çetinoğlu’nun mesken sahipliğinde gerçekleşen merasime, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Murat Yılmaz ile Tofaş ve Microsoft idaresinden isimler katıldı.

200 saatin üzerinde eğitim

Programda, üretim, kalite, tedarik zinciri, İK üzere farklı alanlarda vazife alan toplam 40 Tofaş çalışanı yer aldı. İştirakçilere, bilginin manalandırılması, toplanması, tahlil edilmesi, tahminlemesi üzere mevzuların yer aldığı bilgi hazırlığı sürecinde rol üstlenmelerine yardımcı olacak 45 saat sınıf eğitimi ve de 150 saat online eğitim verildi. Tofaş Bilgi Süreç Teknolojileri (BİT) data bilimi takımı de iştirakçi kümelere liderlik yaptı.

Akademi’de de eğitimler düzenlenecek

Katılımcılardan oluşan 8 grup, eğitimin sonunda kendi iş ünitelerinden birer proje seçti ve Microsoft Azure platformunda uygulamalı olarak çalışmalar gerçekleştirildi. Projelerin gerçek hayatta uygulanabilir, geçmişten bu yana süren bir sorunun tahliline yönelik olmasına itina gösterildi.

Program kapsamında her takım en az yüzde 80 muvaffakiyet oranına sahip bir yapay zekâ modeli ile gerçekte var olan bir soruna tahlil üretti. İştirakçilerin kimileri da program dahilinde elde ettikleri sonuçları üretim çizgisinde deneyimleme imkânı yakaladı. Program kapsamında elde edilen muvaffakiyetin akabinde çalışmaların Microsoft Muvaffakiyet Öyküsü olarak kıymetlendirilmesine karar verildi.

Tüm bunlarla birlikte, datayı anlamak, yorumlamak, işlemek ismine izlenilecek tüm adımların Tofaş’ın tüm ünitelerinde bir kültür haline gelmesini sağlamak maksadıyla Tofaş Akademi’de de daima eğitimler düzenlenmesine karar verildi.

Bu doğrultuda program kapsamında 2 kişi de İç Eğitmen olarak yetiştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu