Toyota’dan uçan otomobillere dev yatırım!

Elektrikli ve hibrit araba modellerinin artış göstermesi ile, araba manasında adeta ihtilal yaşadığımız bir devirdeyiz. Artık ise Japon araba üreticisi Toyota‘nın, uçan arabalara 394 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiğine dair gelen haberler ”otomobil teknolojisi nereye hakikat gidiyor?” sorularını sormamıza vesile oldu.

Toyota’dan uçan arabalara dev yatırım!

Bildiğiniz üzere şu an elektrikli ve hibrit taşıtlar ortasında önemli bir rekabet kelam konusu. Ancak bu rekabetin uçan taşıtlara da yansıdığını görüyoruz. Zira Porsche yakın vakit önce Boeing ile anlaşarak bir model üreteceğini açıklamıştı, çok geçmeden artık de Toyota‘dan buna benzeri bir açıklama geldi. Japon araba üreticisi Toyota, uçan araba üretmek için, Joby Aviation isimli firmaya 394 milyon dolar kıymetinde, önemli bir yatırım gerçekleştirdi!

Joby Aviation’ın sitesindeki bilgilere nazaran firma dikey iniş ve kalkış yapabilen, sessiz, süratli ve ucuz elektrikli uçan taşıtlar üretiyor. Toyota ise yapmış olduğu bu dev yatırım ile Joby‘nin Series C ismini verdiği projesinin en büyük yatırımcısı oldu. Ayrıca Toyota mühendisleri Joby grubuna katılarak kalite ve denetim süreçlerinde takviye sağlayacak.

Joby‘nin sitesinde araç ile ilgili verilen bilgiler ise şu formda; Series C ismini taşıyacak olan araç şu an için 4 kişilik bir uçan taşıt olacak. Aracın ulaşabildiği azamî sürat ise 322 km/sa. Model ayrıyeten tek şarj ile 241 kilometre aralık kat edebilecek. Lakin bu menzilin İlerleyen vakitlerde daha da artırılacağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu