Trump Huawei yaptırımlarını gevşetebilir

Son günlerde dünyanın gündeminde olan bahislerden biri ABD-Çin tansiyonu. Bilhassa Huawei’yi etkileyen bu tansiyonda yumuşama sinyalleri geliyor. Habertürk’ün haberine nazaran, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin ile ticaret müzakerelerinde ilerleme sağlanması halinde Lider Donald Trump’un ABD’nin Huawei’ye yönelik yaptırımlarını gevşetebileceğini söyledi.

Trump Huawei yaptırımlarını gevşetebilir

Mnuchin, ABD ile Çin ortasındaki ticaret müzakerelerinde ilerlemenin, Trump ile Çin Devlet Lideri Şi’nin bu ayın sonunda G20 doruğu sırasında yapacakları görüşmede yaşanabileceğini belirtti.

The Guardian’ın haberine nazaran Mnuchin, bir ticaret mutabakatı olmaması durumundaysa, Washington’un bütçe açıklarını azaltmak için gümrük tarifeleri uygulamayı sürdüreceği uyarısı yaptı ve ekledi:

“Başkan Trump, ticaret konusunda ilerleme sağlarsak ve muhakkak garantiler alırsak Huawei konusunda muhakkak şeyler yapmaya istekli olabileceğini söylüyor. Şayet Çin bir mutabakat yolunda ilerlemek isterse, biz ortaya koyduğumuz şartlar çerçevesinde ilerlemeye hazırız. Şayet Çin adım atmak istemiyorsa, Lider Trump alakaları yine dengelemek için tarifelerin uygulanmasına devam etmekten keyifli olur.”

Başa dön tuşu