Türk Telekom 400 Gbps teknolojisini kullanacak

Türkiye’nin önder bilgi ve irtibat teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye’de yeniden bir birincisi gerçekleştirerek, artan data trafiğini daha süratli halde karşılamak üzere, 400 Gbps Ethernet teknolojisini kullanmaya başladı.

Türk Telekom 400 Gbps teknolojisini kullanacak

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Türkiye genelinde artan trafik muhtaçlığını daha süratli ve kesintisiz formda karşılamak üzere kıymetli bir adım attık ve 400 Gbps suratı kullanan birinci Türk operatör olduk. 400 Gbps Ethernet teknolojisi sayesinde artık data akışı 4 kat daha süratli formda gerçekleştirilebilecek. Bu yeni teknolojiyi tüm ülkeye yaygınlaştırarak yakın gelecekte abonelerimize çok daha düzgün bir müşteri tecrübesi sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

İlk etapta yalnızca Ankara’da kullanılan 400 Gbps teknolojisi, test evreleri sonrasında tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacak.

400Gbps sürat ne tabir ediyor?

Türk Telekom, IP şebekesinde gerekli yazılım ve donanım güncellemelerini yaparak, halihazırda 1, 10 ve 100’ün katları formunda verilen suratlardaki hizmetleri, 400 Gbps Ethernet Teknolojisini kullanarak daha süratli servis vermeye başladı.

400 Gbps bantgenişliği ile yaklaşık olarak birebir anda 16 bin adet UHD 4K görüntü izlenebiliyor, 50 bin kitaplık bir kütüphanenin içeriği 1 saniyede indirilebiliyor. 100 Gbps bantgenişliği ile yaklaşık olarak tıpkı anda 4 bin adet görüntü izlenebilirken, 50 bin kitaplık bir kütüphane içeriği 4 saniyede indirilebiliyor.

Başa dön tuşu