Türk Telekom CEO’su Ümit Önal yeni yıla ekiplerle girdi

Türk Telekom, gerçekleştirdiği altyapı yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Toplumsal medya üzerinden tüm operatörlere Türkiye’nin altyapı gitmemiş noktalarına fiberi birlikte götürme davetinde bulunan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal Türkiye’yi fiber ağlarla örme vizyonu doğrultusunda, dur durak bilmeden çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Önal, yeni yılda Erzurum’da eksi 15 derecede karlarla kaplı fiber dönüşüm alanında çalışan takımlara yaptığı ziyarette; “Türk Telekom’un bu birleştirici gücünü yerinden hissetmek, fiber dönüşüm çalışmalarına refakat ederek saha çalışanlarımızın yeni yıllarını kutlamak için Erzurum’da bulunuyorum. 2020’de de ‘sadece merkeze değil herkese’ hizmet sunma gayesiyle yağmur, kar, kârlı, kârsız demeden, ülkemizin her karışı için birlikte çalışmaya, Türkiye’yi geleceğe bağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal yeni yıla gruplarla girdi

Önal, Türkiye’deki fiber altyapının yüzde 80’inde imzası bulunan Türk Telekom’un, İzmir’den Ağrı’ya, Trabzon’dan Hatay’a, memleketin en ücra köşelerinde yaşayan her bir bireyden kalabalık ailelere, küçük işletmelerden en büyük şirketlere, tüm Türkiye’yi birbirine bağladıklarını açıkladı. Önal, “Ülkemizi dijitalleştirmek ve bilgi toplumuna dönüştürmek; internet üzerinden bilgiyi ‘sadece merkeze değil herkese’ ulaştırmak için bu toprakları köy köy, mahalle mahalle, karış karış geziyoruz. Çalışanımızın özveri ve üstün uğraşları sayesinde 47 milyonu aşkın Türk Telekomlunun her birine en yeterli hizmeti sunabilmek için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

“Fiber altyapımız 7,5 milyon kilometre fiber ağa ulaştı”

Türk Telekom’un bu toprakların ulusal bir bedeli olduğunun altını çizen Ümit Önal, Türkiye’nin 2023 amaçlarına ulaşabilmesi için ülkenin dijital dönüşümüne son on dört yılda 16,2 milyar dolar yatırım yaptıklarını, dijitalleşmenin olmazsa olmazı fiber altyapılarını ise son on yılda 10 kattan fazla artırdıklarını belirtti. Önal, “Ülkemizin dört bir yanını, yüksek kapasiteli ve süratli internet altyapısıyla ilmek ilmek örüyoruz ve yatırım yapmadık yer bırakmıyoruz. Gururla söylemek isterim ki; Türk Telekom’un fiber hane kapsamasını 2019 Aralık ayı itibariyle 21,7 milyon haneye yükselttik. Bugün altyapımız 303 bin kilometre fiber sınır ile 7,5 milyon kilometre fiber ağa ulaştı” dedi. Tüm şiddetli coğrafik şartlarda, yalnızca kârlı yerlerde değil Türkiye’nin her karışında, büyük bir özveriyle çalıştıklarını tabir eden Ümit Önal, “Her gün altyapımıza ortalama 2 bin kilometre fiber ekliyoruz. Bu sayı Türkiye’nin en batısından en doğusuna kadar her gün en az bir defa gitmek manasına geliyor. Türkiye’nin dijital varlıklarının kurucusu ve geliştiricisi Türk Telekom olarak her gün 10 bin yeni haneye erişim sağlıyoruz” diye konuştu.

Fiber dönüşümün yanı sıra fiber sınırların bakımları ve tamiratları için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Önal, kelam konusu sınırın başka bir değeri olduğunu tabir etti. Çalışmanın yapıldığı yerin, Ağrı’nın Gürbulak ilçesinden – İran sonundan – başladığını ve Ankara’nın Bala ilçesine kadar uzandığını açıklayan Önal, bu güzergâhın; Gürbulak, Doğubeyazıt, Ağrı, Eleşkirt, Horasan, Pasinler, Erzurum, Aşkale, Tercan, Erzincan ve Refahiye’den geçtiğini belirtti. Geçiş aralığının yaklaşık 600 kilometreyi kapsadığını, coğrafik açıdan şiddetli alanlardan oluştuğunu kaydeden Önal, takımların son derece değerli bir noktada çalıştığını söyledi. Önal, “47 milyonda 1’e verdiğimiz paha ile müşteri tecrübesindeki ve Türkiye’nin teknolojik dönüşümündeki savımızı ortaya koyarak karşıladığımız 2020’de; Türkiye’yi geleceğe bağlamaya devam edeceğiz. Milletimize sağlıklı, keyifli ve huzur dolu bir yeni yıl diliyorum” diyerek kelamlarını noktaladı.

Başa dön tuşu