Türk Telekom’dan eğitim amaçlı yeni uygulama: TahtApp

Öğretmenin tahtaya yazdığı bilgileri, anında öğrencilerin tablet ekranlarına yansıtan uygulama sayesinde az gören öğrenciler, dersleri manisiz akranları ile bir ortada kolaylıkla takip edebiliyor.

Türk Telekom’dan eğitim gayeli yeni uygulama: TahtApp

Türk Telekom, Manisiz Yaşama Derneği ile işbirliği yaparak 62 vilayetten 900 çocuğa ve ailelerine fonksiyonel görme eğitimi verdiği ve az gören çocukları hayata bağlayan kurumsal toplumsal sorumluluk projesi Günışığı’nı geliştirmeye devam ediyor.

Türk Telekom, Günışığı projesinin kapsamını genişleterek, temel eğitim okullarında manisiz akranları ile eğitim hayatına başlamayı başaran öğrencilerin bu okullardaki öğretmenlerine fonksiyonel görme eğitimi bahisli eğitim seminerlerinin verildiği Okulumda Günışığı Projesini başlattı. Bu kapsamda okuldaki öğretmenlere az görenler hakkında eğitim seminerleri verilirken az gören çocukların da dersleri daha rahat ve verimli bir formda takip edebilmeleri emeliyle ‘TahtApp’ yazılımını hayata geçirdi. TahtApp uygulaması, gelecek eğitim devrinden itibaren projeye dahil edilen 25 ilköğretim okulunda başlatılacak.

Türk Telekom Ar-Ge takımı tarafından geliştirilen yazılım sayesinde öğrenci hem dersi dinleyip hem de eş vakitli olarak tahtayı tabletinden takip edebiliyor. Bu sayede sorulan sorulara daha kolay karşılık verebilen az gören öğrenciler, hem derslere etkin iştirak sağlayabiliyor, hem de öbür arkadaşları ile birebir tempoda eğitimlerini sürdürebiliyor. TahtApp, az gören çocukların sınıfın fizikî ortamından, aydınlatmadan bağımsız formda tahtayı tablete aktararak az gören çocukların manisiz akranlarıyla bir ortada eğitim alabilmesini sağlıyor.

TahtApp uygulaması, ferdi olarak okuma ve ışık algılamada farklılıkları olan az gören çocukların ders takibinde standardizasyon sağlıyor. Az gören öğrencilerin okuma suratlarındaki farklılığın ve öğretmenin tahtanın önünde durmasının görüşü engellemesinin de dikkate alındığı TahtApp uygulamasında bulunan “öğretmen kaldırma” özelliği eğitim alan öğrencilerin hayatını kolaylaştırıyor. Bu özellik; öğretmen tahta önünde durduğunda, bu imgeyi otomatik olarak algılıyor ve öğrencilerin önündeki ekrandan öğretmen imajını kaldırarak, tahtanın içeriğini öğrencilere sunuyor. Bu sayede öğrenci tahta üzerinde yer alan ders içeriklerini takılmadan okuyabiliyor. Uygulamanın otomatik ders kaydetme özelliği de işlenen ders manzaralarının aygıta kaydedilmesini sağlıyor. Bu sayede öğrenci ders saatleri dışında da ders hususlarını tekrar etme imkanına sahip oluyor.

Türkiye’nin dijital dönüşümünü tamamlamak gayesiyle altyapıya yönelik yatırımlarını sürat kesmeden sürdürdüklerini belirten Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç mevzuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Türk Telekom olarak, ‘Türkiye’ye Değer’ diyerek dezavantajlı kesitlerin teknolojinin sunduğu imkanlardan en düzgün formda yararlanarak hayata eşit şartlarla katılmalarına takviye olan kurumsal toplumsal sorumluluk projelerine de imza atıyoruz. Türk Telekom Ar-Ge takımımız, Günışığı Projesi kapsamındaki az gören çocuklara sınıf ortamında dayanak olmak için TahtApp yazılımını geliştirdi. Birçok yenilikçi özelliğe sahip olan bu yazılım ile az gören çocukların sınıflarda kendi akranları ile birlikte dersleri takip edebilmesine dayanak vermekten memnunluk duyuyoruz.”

Uygulama Nasıl Çalışıyor:

TahtApp, WiFi kablosuz ağ dayanaklı bir kamera, taşınabilir bir router, bir akıllı tablet ve bu tablet üzerinde çalışan ‘TahtApp’ yazılımından oluşuyor. Tahtayı büsbütün görecek formda yerleştirilen kamera ile alınan manzara lokal kablosuz ağ üzerinden tabletteki uygulamaya aktarılıyor. Manzaranın uygulama üzerinde çeşitli imaj sürece ve bilgisayarla görme teknolojileri ile büyütülmesi ve kontrastının yükseltilmesi, öğrencinin tahtadaki içerikleri tablet ekranında kolay kolay görmesine imkan veriyor. Böylelikle, okuma ve ışık algılamada farklılıkları olan az gören çocukların sınıfta ders takibinde gereksinim duyulan standardizasyon muvaffakiyetle sağlanıyor.

Başa dön tuşu