Turkcell Gelibolu Maratonu’nda adımlar yeni fidanlar için atıldı

Dünyanın sayılı tematik maratonlarından biri olarak kabul edilen ve bu yıl ‘Adımlar Fidana’ temasıyla gerçekleştirilen tertipte 42 kilometrelik parkuru erkeklerde Murat Kurtak, bayanlarda Raziye Otomobilci kazandı.

Turkcell Gelibolu Maratonu’nda adımlar yeni fidanlar için atıldı

Turkcell Gelibolu Maratonu, yeniden binlerce sporseverin iştirakiyle gerçekleştirildi. Beşincisi düzenlenen ve Türkiye’nin en değerli tematik maratonu olan tertip bu yıl “Adımlar Fidana” sloganıyla düzenlendi. 42 kilometrelik parkuru erkeklerde Murat Kurtak, bayanlarda da Raziye Otomobilci birinci sırada tamamladı. 21 kilometrelik yarı maratonda şampiyonluk erkeklerde Ümit Er, bayanlarda ise Meryem Kılıç Gündoğdu’nun oldu. 10 kilometrelik koşuda ise birincilik erkeklerde Ercan Savaşan, bayanlarda Esra Sağlam’a gitti.

Üç sene evvel 10 bin fidanın dikimiyle hayata geçirilen Turkcell Barış Ormanı’na, bu yılda 100 bin fidan dikimi yapıldı. Her iştirakçi için 10 fidan dikilen ormandaki ağaç sayısı 130 bine çıkartıldı. 16 ülkeden iştirakçilerin çaba ettiği Turkcell Gelibolu Maratonu öncesinde başlangıç noktasına sembolik fidan dikimi de yapıldı. Maraton öncesinde gerçekleştirilen merasime Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Tarihi Alan Lideri İsmail Kaşdemir ve Turkcell Kurumsal Bağlantı Yöneticisi İsmail Özbayraktar katıldı.

‘Barışın, sevginin, yeşilin iç içe olduğu bir tertip oldu’

Dünyanın dört bir yanından gelen binlerce iştirakçinin yer aldığı koşuda Turkcell Kurumsal Bağlantı Yöneticisi İsmail Özbayraktar, bu tertibinin kendileri için çok özel bir yere sahip olduğunu belirtti. Özbayraktar, “Çanakkale, Türkiye için çok kıymetli bir yer. Yalnızca bizim tarihimizin değil dünya tarihinin de dönüm noktalarından biri bu topraklarda yaşandı. Buraya gelip de duygulanmamak mümkün değil. Bu tertibe ismimizi vermekten gurur duyuyoruz. Bu yıl Turkcell Gelibolu Maratonu’nun beşinci yılı. Barış için koştuğumuz Turkcell Gelibolu Maratonu’na bu sene bir motto ekledik. ‘Adımlar fidana’ dedik. Bu vesileyle oluşturduğumuz Turkcell Barış Ormanı’nın bu yıl 100 bin fidanla büyümesinin sevincini yaşıyoruz. Barışın, sevginin ve yeşilin iç içe olduğu organizasyonumuza 16 farklı ülkeden de gelerek hem derin hislerimizi paylaşan hem de ormanımıza katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Türk atletler damga vurdu

Bu yılki maratonu erkeklerde 2 saat 50 dakika 06 saniyelik derecesiyle Murat Kurtak birinci sırada bitirdi. Yarışta Muhammed Edip Karabacak ikinci, Yalçın Doğu da üçüncü sırayı elde etti. Bayanlarda 3 saat 52 dakika 36 saniye ile Raziye Otomobilci birinci oldu. Yarışta Mariya Mihaylova ikinci, Elçin Demirel Ay da üçüncü oldu.

Yarı maratonda birinci üç sırayı, erkeklerde Ümit Er, Fatih Buzgan ve Erkan Bacak, bayanlarda ise Meryem Kılıç Gündoğdu, Gülşah Karasakal Öztaş ve Fatma Duman aldı. 10 kilometrelik maraton etabında erkeklerde birinciliği Ercan Savaşan ikinciliği Erkan Çiftçi, üçüncülüğü Erkan Öz kazandı. Bayanlar yarışını ise Esra Sağlam, Yosun Tavır ve Nimet Altaş birinci üç sırada bitirdi.

Başa dön tuşu