Türkiye’nin verisini koruyarak ulusal güvenliğimizi sağlıyoruz

İngiltere’nin başşehri Londra’daki 5G Dünya Zirvesi’ne katılan Türk Telekom CEO’su Doany, tepe kapsamında bir ortaya geldiği gazetecilere Türkiye’nin dijitalleşme seyahati ve bu seyahate Türk Telekom’un katkıları hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin verisini koruyarak ulusal güvenliğimizi sağlıyoruz

Türkiye’nin başkan bilgi ve irtibat teknolojileri şirketi Türk Telekom olarak son derece başarılı bir yılı geride bıraktıklarını söyleyen Doany, “2018’de, kesimdeki başkan pozisyonumuzu kapsama alanı ve abone sayımızla güçlendirmekle kalmadık, birebir vakitte son on yılın en yüksek gelir artışı ve abone kazanımına da imza attık. Bu başarılı kazanımlar sayesinde 2019’a da güçlü bir biçimde girdik.”dedi.

Doany, “Yıllın birinci çeyreğinde rekor seviyede gelir elde ederken büyüme sayılarımızla 2008’deki halka arzdan bu yana en yüksek birinci çeyrek gelir ve FAVÖK artışını kaydettik; 7,1 puanlık artış ile son 12 yılın en yüksek FAVÖK marjına imza attık. Ve tüm bu sonuçlar sonucunda birinci çeyrekte net kârımızı geçen yılın birebir periyoduna nazaran yaklaşık üçe katlamayı başardık.” sözlerini kullandı.

Mobildeki kazanımlarımızla Türkiye’nin numara taşıma şampiyonuyuz

Mobil operasyonlarıyla da etkileyici sonuçlar aldıklarının altını çizen Doany, “Mobilde numara taşımanın başladığı 2008 yılından bu yana Türkiye’nin numara taşıma şampiyonu olmayı sürdürüyoruz. Son on yıla baktığımızda net taşınabilir abone kazanımında da dalın önderi pozisyonundayız. Toplam 22 milyonu aşan taşınabilir abone sayımızla Türkiye’deki taşınabilir pazarın üçte birini elde etme gayemize çok yaklaştık.” formunda konuştu.

Türkiye’yi 5G’ye hazırlamak için dijital dönüşüm yatırımlarının tüm süratiyle devam ettiğini vurgulayan Doany, “2005 yılından bu yana Türkiye’nin dijital dönüşümü için 35,3 milyar TL’lik yatırım yaptık. ‘Herkes için erişilebilir iletişim’ prensibi ile ülkenin dört bir yanına hizmetlerimizi götürüyor, bugün uzunluğu 285 bin kilometreyi aşan, son on yılda iki kat büyüttüğümüz, 5G için son derece kıymetli olan fiber irtibat altyapımızı süratle yaygınlaştırıyoruz. ”dedi.

Doany, taşınabilir şebekenin de 5G’ye hazır hale getirilmesi için durmaksızın çalıştıklarını belirtti. Doany konuşmasına şöyle devam etti:

“Milli teknoloji dönüşümünün en kıymetli aktörü olarak, Türkiye’nin en büyük data merkezi ve en büyük siber güvenlik merkezi ile desteklediğimiz kurumsal hizmetlerimizle Türkiye’nin en büyük 500 şirketi başta olmak üzere ülkenin dijital dönüşümüne liderlik ediyoruz. Türk Telekom olarak, öbür operatörlerle kıyasla daha geniş bir alanda operasyon yürütebilme ve çalışma talihine sahibiz. Biz yalnızca bir taşınabilir ya da sabit hizmet sağlayıcısı değiliz, biz Türkiye’nin entegre telekom hizmetleri sunan önder şirketiyiz. Bu da bizim telekomünikasyon teknolojilerinin sabit, taşınabilir, TV ve dijital hizmetler alanına hem katkıda bulunabildiğimiz hem de bu alanlarda hizmetler sunabildiğimiz manasına geliyor.”

“Eksenimizde dijital müşteri tecrübesi var”

Ülke ekonomileri için internet ve dijital servislerin yaygınlığının çok büyük kıymeti olduğunu belirten Doany, “5G ile birlikte daha da ehemmiyet kazanacak ve sayıları artacak olan dijital servislere şimdiden yatırım yaparak kullanıcı tecrübesini güzelleştirecek pahalar üretmeyi sürdürüyoruz.” dedi. Doany müşteri tecrübesi konusunda özel hassasiyet gösterdiklerini belirterek, “Her gün müşteri tecrübesini nasıl daha güzelleştiririz sorusuna baş yoruyor, kullanıcı dostu dijital çözümlerimize her geçen gün yenilerini ekliyoruz. Bu bağlamda, abonelerimize yönelik self-servis hizmet, ödül ve tahlillerimizi içeren “online işlemler”, “sil süpür”, “pratik çözüm” üzere platformlarımız, müşterilerimizle en çok temas kurduğumuz dijital servislerin başında geliyor. 26,4 milyon indirme sayısına ulaşan online süreçler uygulamamız Türk Telekom’un en çok ziyaret edilen kanalı olmayı sürdürüyor.” sözlerini kullandı.

Birçok yeni hizmeti müşterilerine sundukların belirten Doany, “Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal dijital klavyesi TAMBU Mart 2019 sonu prestijiyle 8,7 milyon indirilme sayısına ulaşarak Türkiye’nin en çok indirilen klavye uygulaması oldu. Aralık ayında güncellediğimiz orta yüzü ve uygulama içi arama motoru entegrasyonu ile TAMBU’nun bir gelir kaynağına dönüşmesi için daha güçlü bir yer oluşturduk.” dedi.

Doany ayrıyeten gerçek para ödüllü canlı taşınabilir bilgi yarışı ELEQ, teknolojik ve varlıklı içerikli TV platformu TİVİBUGO, dijital müzik platformu MUUD, dijital oyun platformu PLAYSTORE, dijital mecmua ve gazete okuma platformu E-DERGİ ve görme engelli bireylere yönelik birinci fotoğraf çekme uygulaması EYESENSE üzere birçok dijital hizmetin sunulduğunu söyledi. Doany, “Son olarak geçtiğimiz günlerde, yeniden tüketicilerin çok seveceğine inandığımız, yesyeni yerli ve ulusal anlık iletileşme uygulamamız LAFF’ın beta sürümünü kullanıcıların beğenisine sunduk.”yorumunu yaptı.

“Türkiye’nin en büyük bilgi merkezine ve siber güvenlik merkezine sahibiz”

Türk Telekom CEO’su Doany Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması ve inançla saklanması için Türkiye’nin en büyük data merkezini Esenyurt’ta ve Türkiye’nin en büyük siber güvenlik merkezinin Ankara’da hizmete sunulduğunu kaydetti.

 “İştirak şirketlerimiz İnnova, Argela ve Sebit teknolojiye istikamet veriyor”

2008 yılında gerçekleştirilen IT ve teknoloji şirketleri satın alımlarının çok hakikat adımlar olduğunun altını çizen Doany, “Her biri bağımsız birer teşebbüs iken kendilerini destekleyerek isabetli yatırımlarla bünyemize kattığımız bilgi teknolojileri alanındaki iştiraklerimiz İnnova, Argela ve Sebit, bugün Türk Telekom kümesi çatısı altında alanlarında dünyaya teknoloji ihraç eden bir pozisyona gelmiş bulunuyorlar. Bilişim tahlilleri şirketimiz İnnova, milletlerarası standartlarda ürettiği tahlilleri bugün 4 kıtada 37 ülkeye ihraç ediyor.” yorumunu yaparak şunların altını çizdi:

“Türkiye’nin en büyük eğitim teknolojileri şirketi olan Türk Telekom’un iştiraki Sebit ABD, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri ve Latin Amerika üzere geniş bir coğrafyaya ulaştı. Bu varlıklara ek olarak yeni kurumsal teşebbüs sermayesi şirketimizin yatırımları da dikeyler ve birtakım eser yatayları açısından Türk Telekom’un tüm yeni odak alanlarını tamamlayıcı nitelikte olacak.”

“Türkiye, 5G seyahatine Türk Telekom ile hazırlanıyor”

Türk Telekom’un Türkiye’nin 5G ve ötesi teknolojilere yerli ve ulusal eserler ile birinci geçen ülkeler ortasında yer almasını sağlamak için iştiraklerle birlikte son sürat çalıştıklarını belirten Doany, “Özellikle Argela ve Silikon Vadisindeki iştiraki Netsia’nın, 5G taşınabilir haberleşme teknolojileri alanında dünyaca kabul görmüş 20’nin üzerinde patenti bulunuyor. Tekrar Yazılım Tarifli Ağlar alanında iştirakimiz Argela ile geliştirdiğimiz bir eser olan ve taşınabilir ağı “dilimleyerek” artırılmış verimlilik ve esneklik sağlayan ProgRAN’a sahibiz.” dedi.

“Odak noktamız yeni dikeyleri geliştirerek büyümek”

Türkiye’nin hedeflediği kalkınma atağını gerçekleştirebilmesi ve birinci on iktisat ortasında yer alabilmesi için dijitalleşme ve internet kullanımının yaygınlaşmasının büyük değer taşıdığını belirten Doany, “Gündemimizde internet penetrasyonu, yerli ve ulusal teknolojileri büyütmek, yapay zeka, esnek ağlar ile dijital servisler var. Bu yüzden, 2019’da da yatırımlarımızın önceliği bir defa daha Türkiye çapındaki internet penetrasyonunu artırmak olacak.” formunda konuştu. Doany konuşmasına şöyle devam etti:

“Sektör ve ülke yararları doğrultusunda külliyen desteklediğimiz sabit ve taşınabilir altyapı paylaşım modellerine odaklanmaya devam edeceğiz. SDN (Yazılım Tarifli Ağ) ve yapay zekâ tabanlı akıllı, esnek ağ sistemlerini olabildiğince geliştirmek de 2019 ajandamızın üst sıralarında yer alan bir başka amacımız olacak. Zira bu sistemler; operatörlere vakit ve güç tasarrufu sağlarken bir yandan kapsama, hizmet kalitesi ve altyapı yatırımlarını güzelleştirerek uzun vadede Türkiye iktisadına yarar sağlayacak.”

Doany, tüketici pazarına ve ‘yeni girişimlere’ yarar sağlayacak bir biçimde üç ana iştirak durumunda olan Innova, Argela ve Sebit aracılığı ile dijital eser ve hizmetleri büyütmeye devam edeceklerini vurguladı. Altyapıyı yaygınlaştırmada dünyaya örnek olacak öncü modelleri muvaffakiyetle uygulamaya başladıklarının altını çizen Doany, “Altyapı yatırımları, 5G ile birlikte operatörler için çok daha fazla hayati değer kazanmış durumda. Bu alandaki altyapı yatırımlarının gereksiz biçimde tekrarlanmasını önleyerek maliyetleri düşürmek maksadıyla geçtiğimiz yıl, bakanlığımız ve öteki operatörlerle birlikte sabit altyapı kiralama protokolüne imza attık.” değerlendirmesini yaptı.

“Geliştirmiş olduğumuz bu paylaşım modeli ile birlikte, operatörler ortası iş birlikleri ile sabit altyapıda yüklü maliyetlerin önlenmesi için kesim ismine daha fazla imkân yaratıldı” diyen Doany, “Bu tahlil, tüm tarafların sahip olduğu ‘imtiyaz anlaşmaları’ çerçevesindeki haklara ve yükümlülüklere de hürmet duyuyor. Bahsettiğim bu model; Taşınabilir Radyo Erişim Sınırlarının ‘aktif paylaşımı’ için, birebir vakitte fiberin tedarik edilmesi için ve de Alana Kadar Fiber (FTTS) modeline tamamlayıcı bir biçimde ‘aktif kiralama’ ve ‘pasif’ modeller için güçlü bir taban oluşturacak. Daldaki tüm oyunculara ve nihayetinde dala fayda sağlayacak olan altyapı paylaşım modelinin yakın vakitte tüm dünyaya örnek olacağına inanıyorum.” halinde konuştu.

Başa dön tuşu