Twitter’ın telif hakkı sistemi tamamen bozuldu

Twitter’ın mevcut meseleleri şimdi çözülmedi. Platformda şimdide telif hakkı sistemi çöktü. Korsanlığa yaptırım uygulanmayan platformlarda kullanıcılar sinema yüklemeye ve paylaşmaya başladı. İşte ayrıntılar;

Görünüşe nazaran Elon Musk satın aldıktan sonra çok önemli idari ve yapısal testlerden geçen Twitter’ın durumu pek düzgün değil. Musk bir dizi ismi işten çıkarırken, platform bir dizi meseleyle boğuşmaya başladı.

Son olarak, platformun otomatik telif hakkı izleme/kaldırma sistemi devre dışı bırakılmış görünüyor. Bir kullanıcı Tha Fast and the Furious Tokyo Drift sinemasının tamamını platforma yükledi. Bunu, sineması iki dakikalık 50 modüle bölerek ve tek bir liste oluşturarak başardı.

Film Twitter’dan kaldırılmadı

Film yüklendikten sonraki süreç çok değişikti. “Bu medya oynatılamaz” sözü ekseriyetle bu çeşit telif hakkıyla korunan içerikler için kullanılır. Tweet ve hesap kalsa bile medyaya erişemeyeceksiniz. Bu kere bir Twitter çalışanı, paylaşımı şahsen sildi ve hesabı askıya aldı.

Sorun burada bitmiyor ve daha da ilginçleşiyor. Taşınabilir aygıtlarda, kullanıcılar kapatılan hesaplardaki gönderilere erişebilir ve sinema izleyebilir. Gönderinizi favorilere ekleyen şahıslar, silindikten sonra bile gönderinize erişmeye devam edebilir.

Bu temel olarak telif hakkı sisteminin kusurlu olduğunu gösterir. Yalnızca bir hesap kapatılmış olsa bile bunun nedeni viral dikkat çekmesidir. Kapalı yahut yedek hesaplar, meselesiz bir biçimde paylaşıma devam edebilecek üzere görünüyor. Bilhassa az bilinen işler paylaşıldığında çok az yaptırım var.

Medya devleri, bu durumu küçük troller için kullanmanın yanı sıra, DMCA ihlalleri ve muhtemel yasal cezalar için platformları engelleyebilir. Bilhassa Disney üzere büyük şirketler bu üzere durumlarda çok önemli yasal yaptırımlarla karşılaşabiliyor.

Android için Twitter indir

iOS için Twitter indir

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu