Uber’in Türkiye faaliyetlerine durdurma kararı

Uygulama üzerinden sürücülü araç çağırma hizmeti sunan Uber, geçtiğimiz aylarda Trükiye’de sunduğu XL isimli hizmetini durdumma kararı almıştı. Daha evvel rakibi olan Careem’i satın alan Uber, Türkiye‘deki faaliyetlerine Careem’in taksicilerle yaptığı mutabakat ile devam ediyordu.

Uber’in Türkiye faaliyetlerine durdurma kararı

Bugün mahkemeden çıkan bir karar ise Uber Türkiye için meselelerin devam ettiğini gösterdi. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, haksız rekabet oluştuğu gerekçesiyle Uber faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi.

Alınan kararın İstanbul Arabacılar Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği‘nin, Uber’e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti için açılan davasından çıktığı da belirtiliyor.  Haksız rekabet oluştuğuna karar veren mahkeme, Uber taşınabilir uygulamalarına erişimin engellenmesi karar verdi.

Taksicilerle işbirliği yapılmıştı

Birleşik Taksi Sürücüleri Derneği (BTD) ile Careem ortasında Ocak ayında yapılan mutabakat ile uygulama üzerinden taksi çağırılabiliyordu. Daha sonra Uber Careem‘i satın alıp, Türkiye’deki Uber XL faaliyetlerine son verince yalnızca taksicilerle yapılan bu işbirliği devam etmeye başlamıştı.

Başa dön tuşu