Uçuş modu geride kalıyor!

Avrupa Kurulu, havayollarının uçak seyahatleri sırasında 5G ve daha yavaş taşınabilir bilgi sağlayacağına dair açıklamada bulundu.

Bu karara nazaran yolcular, artık uçak seyahatleri sırasında telefonlarını uçak moduna almak zorunda kalmayacaklar. Komite yeni çalışmalar doğrultusunda, 2008 yılında uçaklar için aşikâr frekans bantları ayarladı ve kimi servislerin seyahat sırasında internet erişimi sunmasına müsaade verdi. Lakin kelam konusu bu hizmet hem değerli hem de epey yavaş olacak. Bu durum karşısında ise yolcular için tek alternatif akıllı cep telefonlarını uçak moduna almak oldu. Lakin kelam konusu bu durum artık değişiyor. Yeni çalışmalar karşısında yolcular artık uçak seyahatlerinde cep telefonlarını uçak moduna almak zorunda kalmayacağı üzere büsbütün kapatmak durumunda da kalmayacak. Yeni kurallarla bir arada teknolojik çalışmalarla bir arada sonunda bu durum değişiyor. Avrupa Birliği’ndeki havayolu yolcuları, uçuş sırasında telefonlarını diledikleri üzere kullanabilecekler.

Uçak modu yakında tarih oluyor

Avrupa Kurulu, uçak moduna dair mevcut kuralları değiştirme kararı aldıklarını duyurdu. ABD’ye üyeliği bulunan devletlerin uçakları için 5G frekans bantları kullanılabilir hale getirmek için son tarih olarak 30 Haziran 2023 olarak belirlendi. Avrupa Komisyonu’nun belirttiği üzere kelam konusu bu yeni sistem, 5G teknolojisinin sağladığı çok daha yüksek indirme suratlarından faydalanabilecek ve 100 Mbps üzerinden kullanılabilecek.

5G’nin uçaklarda tesiri bulunmuyor

İngiltere Uçuş Güvenliği Komitesi Lideri Dai Whittingham’ın belirttiği üzere cep telefonların otomatik uçuş denetimleri sistemi üzerinde tesiri epey büyüktür. O denli ki çok düşük bir parazit ris oluşturmaya yetiyor. 5G frekanslarının uçuş sırasında tesir yapabileceği ve hatta olayı yanlışlı bir irtifa ölçümlerine yol açabileceği konusunda önemli tasa oluşturduğuna dair durumlar gerçekçi değildir. Whittingham, 5G için farklı bir frekans sistemi olduğunu ve Amerika’da müsaade verilenden daha düşük güç ayarlarının olduğu bildirildi.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu