Vodafone yerli baz istasyonu ULAK’ta rekor kırdı

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, yerli ve ulusal üretimin gelişmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Vodafone bu kapsamda Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde toplam 250 ULAK baz istasyonunu canlıya alarak ticari şebekesinde en fazla etkin ULAK baz istasyonuna sahip operatör oldu. Vodafone, Rize, Artvin, Ardahan ve Kars’ta hizmete sunduğu ULAK baz istasyonlarıyla toplam yaklaşık 12 bin kilometrelik alanda 200 binin üzerinde aboneye hizmet verecek. ULAK yerli baz istasyonunun ticari olarak hizmet verebilmesi için birinci günden bu yana en fazla takviye veren şirket olan Vodafone, önümüzdeki devirde de dayanağını sürdürecek.

Vodafone yerli baz istasyonu ULAK’ta rekor kırdı

Vodafone’un canlıya aldığı ULAK baz istasyonları için Rize’de düzenlenen açılış merasimine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, Savunma Sanayii Lider Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, ULAK Haberleşme A.Ş. Genel Müdürü Dr. Metin Balcı ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan katıldı. Toplantı sonrası, Vodafone’un Rize Çayeli kıyısında kurduğu ULAK baz istasyonu merasimle hizmete açıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, şöyle konuştu:

“Son 18 yılda Türkiye’nin her alanda başardığı değişim ve ilerlemeyi, Cumhuriyetimizin 100. yılında yani 2023’te en üst noktaya çıkartma amacındayız. Bu anlayışla; Bakanlık olarak 2023 vizyonu ve ruhuna uygun, katma kıymeti yüksek, yenilikçi çalışmalarımızı ağır bir halde sürdürüyoruz. Teknolojiyi talep eden değil arz eden, ithal eden değil ihraç eden bir ülke olmak için canla başla çalışıyoruz. Bu eforumuzun en hoş sonuçlarından biri de, yerli ve ulusal şebekeler açısından hayati kıymet taşıyan ULAK Projesi. ULAK, 4G taşınabilir irtibat teknolojilerine sahip baz istasyonları demek. Bu istasyonların bütün donanım ve yazılım bileşenleri, Aselsan, Netaş ve Argela tarafından, ulusal ve yerli imkanlarla, Türk mühendislerince geliştirildi. ULAK Projesi ile gelecek jenerasyon taşınabilir irtibat altyapısı eserlerinin ulusal imkânlarla sağlanması amaçlandı. Bu maksadın 5G ve ötesi istikametinde güçlendirilmesi, global manada rekabetçi ve yeni bir sanayi oluşturulmasını sağlayacak. Yerli ve ulusal eser ekosisteminin büyümesini önceliklerinden biri olarak gören Vodafone, ULAK yerli baz istasyonunun ticari olarak hizmet verebilmesi için en fazla dayanak veren şirket oldu. Vodafone, şu anda ticari şebekesinde en fazla etkin ULAK baz istasyonu olan taşınabilir operatörümüz. Vodafone, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerindeki 4 vilayette toplam 250 ULAK baz istasyonu kullanıyor. Bu manada gösterdikleri hassasiyetten ötürü sizlerin huzurunda kendilerine teşekkür etmek istiyorum.”

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, şunları söyledi:

“5G ye giden yol yerli haberleşme teknolojilerinden geçiyor. Ülkemizin haberleşme alanındaki dışa bağımlılığını azaltmak, 5G’ye giden süreçte taşınabilir işletmecilerin şebekeye ait yapacağı donanım ve yazılım gereksinimlerini karşılamak ve elektronik haberleşme kesiminde yerli ve ulusal bir üretim ekosisteminin hayata geçirilmesini sağlamak gayesiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın öncülüğünde ‘Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ geliştirilmiştir. Bu projenin somut bir çıktısı olan, Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal baz istasyonu ULAK’ın Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde suram ve kullanımına öncülük ederek, ULAK’ın tüm operatörlerimizin tercihi haline gelmesine vesile olduk. Külliye’nin taşınabilir irtibat altyapısının ULAK baz istasyonlarıyla karşılanmaya başlanması, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, dijital dönüşüm ve bu dönüşümü destekleyecek irtibat altyapılarında yerlileşme ve ulusallaşma uğraşlarına verdiği dayanağın değerli bir göstergesidir. Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, Türkiye’nin 5G ve ötesi teknolojilerde önder ülkelerden biri olması ve kelam konusu teknolojilerin yerli ve ulusal olarak geliştirilmesine katkı sağlayarak, ekonomik ve toplumsal refahın artırılmasına yönelik insan, iş süreçleri ve teknoloji ögelerinde bütüncül bir dönüşümü gerçekleştirmek emeliyle birçok alanda tüm paydaşlarımızla işbirliği içerisinde bu teknolojilerin yaygınlaşması için çalışıyoruz. Bugünden alacağımız tedbirler ve atacağımız adımlar, yarının dünyasında teknolojiyi takip eden değil teknolojiye istikamet veren bir ülke olabilmemiz için epeyce değerlidir.”

Savunma Sanayii Lider Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, mevzuyu şu sözlerle kıymetlendirdi:

“Bugün geldiğimiz noktada, Üniversal Projelerimiz, Vodafone’un devreye aldığı 250 adet baz istasyonu ile birlikte tüm Türkiye’de toplamda 1.000’e yakın noktada ULAK ile hizmet verilmektedir. Vodafone ile birinci çeşitte elde ettiğimiz bu başarıyı kutlarken, aslında hepimiz bir maraton koştuğumuzun da şuurundayız. Gerek devletimiz, gerek paydaş firmalarımız, gerekse Vodafone ile bir arada tüm operatörlerimizin de bu inanç ve niyette olduklarını çok yeterli biliyoruz.”

ULAK Haberleşme A.Ş. Genel Müdürü Dr. Metin Balcı, şu açıklamalarda bulundu:

“İlk değerli kademesini tamamladığımız projemizin yalnızca bir başlangıç olduğu inancı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda, Vodafone ile ulaştığımız bu kademeyi da değerli bir dönüm noktası olarak görüyor ve bu yolda sürat kesmeden ilerleyecek biçimde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu projemizin devamında Vodafone ile çok daha başarılı işler gerçekleştireceğiz.”

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ise şunları kaydetti:

“Vodafone olarak, ULAK yerli baz istasyonu için birinci günden bu yana en fazla takviye veren şirketiz. Ticari şebekesinde en fazla etkin ULAK baz istasyonu olan operatörüz. Vodafone ve ULAK takımları, 40 uzmanla 2 bin 500 adam/gün boyunca yakın çalışarak projenin hayata geçirilmesini sağladı. Dileğimiz, dijital geleceği yerli eser ve hizmetlerle karşılayabilmek. Türkiye’nin dijitalleşme çıtasını yükseltmekte ULAK’ın değerli hissesi olacak. Biz de Vodafone olarak, yerli ve ulusal üretimi desteklemeye devam edeceğiz.”

En fazla icraat yapan şirket

Vodafone, ULAK çalışmalarına Aralık 2016’da başladı. Şubat 2017’de 250 ULAK baz istasyonu için sipariş veren Vodafone, eserin geliştirme sürecine 40’ı aşkın uzmanıyla, bugüne kadar toplam 2 bin 500 adam/gün’den fazla katkıda bulundu. ULAK, Vodafone’un da katkısıyla 2-3 yıl üzere kısa bir müddette alanlarda yerini alarak ticari şebekelerde de kullanılmaya başladı. Bir yıldan uzun müddettir ULAK ile 2 haftalık ayrıntılı teknik raporlar paylaşan Vodafone, eserin en süratli biçimde milletlerarası standartlarda hizmet vermesine katkı sağlıyor. ULAK konusunda en çok adım atan ve icraat yapan şirket olarak Vodafone, Temmuz 2019 prestijiyle ULAK baz istasyonlarını ticari şebekesinde canlıya almaya başladı. Vodafone, şu anda, ticari şebekesinde en fazla etkin ULAK baz istasyonu olan operatör pozisyonunda bulunuyor.

Toplam 71 yerli firmayla işbirliği

Yerli ve ulusal eser ekosisteminin büyümesini önceliklerinden biri olarak gören Vodafone, 2017’de başlattığı KOBİ Seferberliği ile yerli üretimde KOBİ’leri odağına aldı. Vodafone, şirket içinde kurduğu Yerlileştirme Komitesi ile satın alma süreçlerinde yerli üreticileri olumlu ayrımcılık yaparak önceliklendiriyor. Yerli tedarikçi olmak için başvuran her iki şirketten birini ekosistemine dahil eden Vodafone, halihazırda toplam 71 yerli firma ile çalışmalarına devam ediyor. Vodafone ayrıyeten, İTÜ Vodafone Future Lab inovasyon merkezinde yaklaşık 30 yerli teşebbüsçü iş ortağıyla birlikte geleceğin teknolojilerine dayalı tahliller geliştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu