WhatsApp’a iki yeni özellik birden

Sosyal medya devi Facebook’un bünyesinde bulunan tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp, web sürümü ‘WhatsApp Web’e entegre etmeye hazırlandığı özellikleri ile gündemde.

Getirilen özelliklerden birincisi sayesinde sohbete gönderilen çıkartmaları gruplandırma özelliği kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Önümüzdeki günlerde kullanıma girmesi beklenen ikinci özellik ise fotoğrafları bir albüm haline getirmeye ve bu albümü kolay bir formda karşı tarafa göndermeyi sağlıyor.

WHATSAPP’IN AZ BİLİNEN 10 ÖZELLİĞİ

Peki WhatsApp’ın bütün özelliklerine hakim misiniz?

İşte kesinlikle bilmeniz gerek 10 WhatsApp özelliği…

EMOJİ TARAMASI

WhatsApp’ta çok fazla emoji var, evet. Bazen hakikat anda gerçek emoji’yi bulmak çok sıkıntı olabiliyor. Artık istediğiniz emoji’yi söz kullanarak aramanız mümkün olacak. Lakin bu özelliği kullanmak için ‘auto correct’ özelliğinizin açık olması gerekiyor.

DAKİK HESAPLAMALAR

Eğer daima konuşmalarınızı takip etmiyorsanız, küçük tik işaretlerinin maviye dönüştüğü anı kaçırabilirsiniz. Artık gönderdiğiniz bildirisi basılı tutarak çıkan “Bilgi” opsiyonunu tıklayarak bir tikin ne vakit maviye dönüştüğünü görebilirsiniz. Birebir süreci attığınız bildirisi kaydırarak da yapabilirsiniz. Bu süreç sayesinde attığınız iletinin karşı tarafa iletilip iletilmediğini ve okunup okunmadığını takip edebiliyorsunuz. 

GRUP SOHBETLERİNİ SESSİZE ALIN

Çenesi düşük arkadaş gruplarınızdan yahut şahıslardan sıkıldığınızda, “Grup bilgisi”ni açarak, küme konuşmanızı sekiz saat, bir hafta yahut bir yıl boyunca sessizleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken konuşma ekranı açıkken küme yahut kişi isminin yazılı olduğu doruktaki kısma dokunmanız ve açılan ekranda “sessize al” seçeneğine tıklamanız. 

PARANIZ CEBİNİZDE KALSIN

“Ayarlar”lardan “Veri Kullanımı”na tıklayarak, ”Medyanın otomatik olarak indirilmesi” ayarlarını değiştirebilirsiniz. “Mobil bilgi kullanırken” düğmesine tıklayarak, dataların wifi’sız ortamlarda indirilmesi opsiyonunu kapatabilir, ve telefon faturanızı azaltabilirsiniz. 

OTOMATİK YÜKLEMELERİ DURDURUN

Telefonuzun fotoğraf galerisinde utanç verici fotoğraflar olmasını istemiyorsanız WhatsApp’ın otomatik yükleme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için sohbet ayarlarında “Gelen medyayı kaydet” i kapatarak fotoğrafların ve başka medyanın otomatik indirme süreçlerini durdurabilirsiniz. 

REFERANS İÇİN DEĞERLİ BİLDİRİLERİ İŞARETLEYİN

Önemli bir iletisi bulmak için yüzlerce iletiyi geriye yanlışsız kaydırmak çok uzun sürebilir. Ancak şayet o bildiriye yıldızla işaretlerseniz (Yani favorilerinize kaydederseniz) hem sizin işiniz kolaylaşır, hem de mesajlaştığınız kişinin bundan haberi olmaz. 

Bir iletiye yıldız eklemek için tek yapmanız gereken iletinin üstünü basılı tutmak ve çıkan yıldız simgesini seçmek. Daha sonra sohbetin üzerine dokunup “Yıldızlı mesajlar”ı seçerek işaretlediğiniz tüm iletileri görebilirsiniz.

DİZÜSTÜ WHATSAPP

WhatsApp’ı bilgisayardan açarak artık işyerinizde istediğiniz kadar mesajlaşmanız mümkün. Bilgisayarınızdan Web.whatsapp.com adresine girdikten sonra telefonunuzdaki WhatsApp’inizden alacağınız QR kodu ile sohbetlerinizi bilgisayar ekranına taşıyabilirsiniz.

GRUP KONUŞMA TARAMASI

Eğer daha evvel bir küme konuşmasında bulunduysanız, bu konuşmalara verilen isimlerin ne kadar saçma olabileceğini biliyorsunuzdur. Artık küme konuşmalarının isimlerini aklınızda tutmanıza gerek yok. Eski bir küme konuşmasını bulmak için tek yapmanız gereken konuşmanın içinde kimlerin olduğunu hatırlamak.

Herhangi bir konuşmada kişinin isminin üstüne tıklayarak daha evvel bir arada içinde bulunduğunuz bütün küme konuşmalarını görebilirsiniz. 

FAVORİ SOHBETLERİNİZİ UYGULAMANIN ZİRVESİNE KOYUN

Bu özellik sayesinde bir konuşmayı sohbetler listenizin en üstüne koymanız mümkün. Tek yapmanız gerek sohbete basılı tutarak, ekranda beliren ‘pin’ opsiyonunu seçmek. 

KALIN, ÜSTÜ ÇİZİLİ VE İTALİK

Mesajlarınızı kalın, üstü çizili yahut italik yapmak isterseniz tek yapmanız gerek yazdığınız metni seçip, araç çubuğundaki üç nokta simgesine dokunarak istediğiniz formatlamayı seçmek.

Başa dön tuşu